Drevo je stavebným materiálom využívaným už od dávnej minulosti a posledných niekoľko rokov sa jeho popularita stále zvyšuje. A právom. Okrem toho, že ide o materiál ekologický a trvalo udržateľný, má aj viacero ďalších benefitov. V nasledujúcich riadkoch si priblížime charakteristiku drevostavby, jej výhody a nevýhody i orientačnú dĺžku výstavby a porovnanie s iným typmi stavieb.

 

drevostavby drevenica uvod vyhody nevyhody 1

 

Vo všeobecnosti drevostavbou rozumieme typ stavby, kde je nosná konštrukcia z dreva alebo na realizáciu výstavby bolo použité v prevažnej miere drevo. Spôsob výstavby je buď masívny, takto vznikajú napríklad tradičné zruby alebo drevenice, druhý spôsob sú montované stavby z drevených trámov v kombinácii s izoláciou a vonkajším opláštením.

Výhodou a hlavným benefitom drevostavieb sú v porovnaní s výstavbou murovaných domov predovšetkým rýchly postup výstavby, nižšie náklady na celkovú stavbu, možnosť takmer okamžite po dokončení stavby nasťahovať sa do domu, zdravé prírodné prostredie a ekologickosť. Životnosť drevených domov sa pohybuje približne v rozmedzí 100 rokov.

Za nevýhody sa považuje menšia odolnosť pri víchrici, uragáne alebo tornáde, čo v našich klimatických zemepisných podmienkach je minimálny jav a menšia zvuková izolácia. Pri drevostavbách sa odporúča vybrať naozaj profesionálnych poskytovateľov stavby, lebo len kvalitná stavba s kvalitnými materiálmi je odolná voči plesniam, kazivosti, hnilobe, hmyzu i škodcom. Za nevýhodu je možné považovať aj nižšiu požiarnu odolnosť oproti murovaným domom, ktorá sa dá riešiť sekundárnymi retardérmi horenia alebo špeciálnymi nehorľavými obkladmi.

Trvanie výstavby drevodomu závisí od komplikovanosti výstavby a použitého materiálu, avšak orientačne sa hrubá stavba z drevených panelov dá postaviť za obdobie niekoľkých týždňov, dom na kľúč v rozmedzí cca 3 - 6 mesiacov.

 

drevostavby drevenica uvod vyhody nevyhody 2

 

My vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme niekoľkých overených slovenských realizátorov drevených stavieb, ktorí na našom trhu úspešne fungujú už niekoľko rokov.

Arborea eng® s. r. o.

Spoločnosť Arborea eng® s. r. o. na slovenskom i medzinárodnom trhu úspešne funguje už viac ako 20 rokov a zaoberá sa realizáciou rôznorodých konštrukčných systémov drevostavieb s preferenciou na zrubové stavby z masívu a drevodomy, konkrétne rekreačné zruby, víkendové a celoročne obývateľné drevenice a rodinné zruby, penzióny, reštaurácie, altánky a zimné záhrady.

Úsporné drevodomy

Atypické a úsporné drevostavby podľa požiadaviek, s využitím najnovších technológií a použitých materiálov vykonáva spoločnosť Úsporné drevodomy. Ku každému zadaniu pristupujú profesionáli zo spoločnosti s individuálnym záujmom a dôrazom na detail. Tieto drevené domy sú nielen zdravé, estetické a moderné, ale aj nízkoenergetické a úsporné.

R. J. R.

Spoločnosť R. J. R. patrí k prvým slovenským výrobcom drevostavieb, na našom stavebnom trhu pôsobia už od roku 1994. Spoločnosť sa zameriava na výstavbu drevených montovaných domov, zrubových stavieb z lepeného lamelového dreva, ale aj na stavbu klasických krovov na šikmé strechy, priehradové konštrukcie a podobne.

Bývanie Raz Dva s. r. o.

Hlavnou činnosťou tejto dynamicky sa rozvíjajúcej spoločnosti je výstavba nízkoenergetických stavieb z dreva. Pri výstavbe sa inšpirujú v technológiách zo susedných krajín - Rakúska, Nemecka i Česka, kde majú drevostavby dlhšiu tradíciu. Spoločnosť ponúka predovšetkým výstavbu drevostavieb podľa individuálnych projektov s osobným prístupom a maximálnou schopnosťou prispôsobiť sa želaniam investorov.

Mobilné domy Kolodom

Drevodomy na kolesách, ktoré vznikajú pod značkou Kolodom sú ideálnym bývaním pre rodiny s deťmi, pre cestovateľov, ale aj náročných investorov. Či už sa rozhodnete pre Kolodom na víkendové bývanie alebo celoročný pobyt, kvalita, ekológia a trvalá udržateľnosť sú hlavnými vlastnosťami týchto obydlí. Navyše je možné postaviť ich bez stavebného povolenia a zdĺhavej byrokracie.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS