Kongresové centrum na nábreží Vancouveru bolo pôvodne postavené ako mediálne a vysielacie centrum pre XXI. zimné olympijské hry. Dnes je tento objekt splnenou víziou prepojenia občianskej budovy s miestnou kultúrou, prírodným prostredím a výnimočnou a zdravou architektúrou.

 

vancouver kongres 1

 

Projekt získal certifikáciu LEED® Canada Platinum, čím sa stal prvým kongresovým centrom, ktoré získalo takéto uznanie na svete. Je tiež držiteľom ceny COTE 2011 Top Ten Green Project Award. A tu sú dizajnové stratégie, ktoré urobili z tejto budovy výnimočné miesto pre komunitný život a zároveň ochránili a podporili ekológiu a životné prostredie:

 

vancouver kongres 2

 

  • Šesťakrová obytná zelená strecha, ktorá je najväčšou v Kanade, je tvorená približne 400 tisícmi pôvodnými rastlinami a trávami. V štyroch obrovských úľoch tu žije 240 000 európskych medonosných včiel. Strecha slúži ako izolátor na sprostredkovanie vonkajšej teploty vzduchu, prispieva k využívaniu dažďovej vody v budove a integruje sa s ekosystémom krajiny na nábreží. Med produkovaný včelami sa používa v kuchyni centra.
  • V budove sa nachádzajú nízkoobjemové splachovacie a prietokové zariadenia, vďaka ktorým sa dosahuje 73% zníženie spotreby pitnej vody a nulové využitie pitnej vody na zavlažovanie, vďaka čistiarni odpadových vôd priamo na budove. Táto čistí 100% šedej a čiernej vody.
  • Ako súčasť stabilizácie teploty v objekte je zabudovaný systém tepelného čerpadla morskej vody, ktorý využíva konštantnú teplotu priľahlej morskej vody na zabezpečenie chladenia počas teplejších mesiacov a vykurovanie v chladnejších mesiacoch.

 

vancouver kongres 5 vancouver kongres 4

 

  • Sálavé podlahy sa používajú vo väčšine programových priestorov, čím sa vytvára vynikajúca cirkulácia vzduchu bez výrazného využitia energie. Predfunkčné oblasti ťažia z pokročilého systému difúzerov vzduchu, preložených do vírivého vzoru vzduchu nad stropnými prvkami. Na západnej fasáde budovy sú aj ovládateľné okná a dvere s tlmičmi na strešnom podhľade, čo umožňuje prirodzené vetranie za vhodných podmienok.
  • V základoch kongresového centra je vybudovaný umelý útes, ktorý poskytuje nový biotop pre lososy, mušle, morské riasy, hviezdice, kraby a iné morské živočíchy.

 

vancouver kongres 3

 vancouver kongres 6

 

  • Verejný zelený priestor s cyklochodníkmi a chodníkmi, ktorý je súčasťou budovy, rozširuje systém nábrežného parku vo Vancouveri a zlepšuje prístup verejnosti k nábrežiu, novým verejným námestiam, festivalovým priestorom a neformálnym zhromažďovacím priestorom. Ultra číry štrukturálny sklenený plášť budovy zo všetkých jej strán, rozsiahle denné svetlo a výhľady vytvárajú extrovertný objekt podporujúci komunitný vzťah so životom v meste a na nábreží 

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Nic Lehoux

ZDIEĽAJTE NÁS