Tento týždeň sa na Dutch Design Week v Eindhovene predstavila unikátna stavba, výstavný dom postavený výlučne len z biomateriálov, vrátane dreva, mycélia, morských rias, slamy a rastlinných vlákien, ako aj z hliny a odpadových vôd. Autorom projektu je ekodizajnové štúdio Biobased.

 

biodom eindhoven designweek slama drevo mycelium 6

 

Jediným "nebio" materiálom v tomto dome sú kovové skrutkové upevnenia dreveného rámu a sklenené okná. „Použili sme 100 rôznych druhov rastlinných alebo prírodných materiálov na biologickej báze, pretože sme chceli ukázať, že dnes už je takýto projekt možný,“ vysvetľuje spoluzakladateľ spoločnosti Biobased Creations Lucas De Man. Väčšina zo stavebných rastlinných alebo prírodných materiálov je už komerčne dostupná alebo sa dostanú na trh v najbližšom období.

 

biodom eindhoven designweek slama drevo mycelium 1

 

Cieľom dizajnérov je ukázať, ako je možné ekologické materiály využiť pri stavbe bežných domov. Dom s modulárnym dizajnom bol z prevažnej časti postavený v továrni. Má rozloženie založené na štandardnej mriežke, takže sa môže stať predlohou pre rôzne návrhy domov. „Ak máme v pláne počas nasledujúcich desať rokov postaviť v Holandsku milión domov, potom musí byť ich dizajn škálovateľný,“ povedal De Man. "Musia teda byť vyrobené jednoducho v továrni a najmä musia byť udržateľné."

Budova, ktorá bola postavená v eindhovenskej štvrti Strijp-S počas trvania holandského týždňa dizajnu, môže byť skonštruovaná aj ako kruhová. Konštrukčný drevený rám stavby je demontovateľný, takže dom môže byť v budúcnosti premiestnený alebo recyklovaný. Biomateriály nielen vytvárajú a pokrývajú steny, podlahy a stropy, ale používajú sa aj na zariadenie vrátane vybavenia domácnosti, napríklad kuchynských potrieb či posteľnej bielizne.

 

biodom eindhoven designweek slama drevo mycelium 2

biodom eindhoven designweek slama drevo mycelium 5

 

Biomateriály sa v dome vyskytujú v rôznych kategóriách a obmenách týkajúcich sa ich materiálových vlastností. Kúpeľňa je napríklad vybavená materiálmi vyrobenými z odpadu, modré obklady sú vyrobené z odpadových vôd a rias a kompostové WC je orámované stenou z 3D splaškového kalu.

Kuchyňa predstavuje materiály vyrobené z potravín a rastlín a zahŕňa riad vyrobený z rastlín a potravinového odpadu vrátane tanierov vyrobených z vaječných škrupín a pohárov z morských rias vyrobených 3D tlačou. Strop je vyrobený z kvetov, steny sú obložené trávou a dvere sú obložené drevenou dyhou, ktorá podporuje biodiverzitu, pretože je vyrobená z pôvodných druhov kukurice.

 

biodom eindhoven designweek slama drevo mycelium 3

 

Medzi vystavené prvky na poschodí patrí izolácia z tŕstia, obklady stien z morských rias, akustické obloženie stien z bioplastu a posteľ z prírodného kaučuku a ľanu. K dispozícii je tiež celá miestnosť vyhradená pre produkty pochádzajúce z baktérií a húb - tzv. mycélium. Mycélium sa používa na výrobu obkladov, izolácií a kompozitných podláh.

 

biodom eindhoven designweek slama drevo mycelium 4

 

Systém filtrácie vzduchu integruje rastliny a škrupiny, pričom dažďovú vodu zberá a znova používa. Dom má aj šesť rôznych typov striech, vrátane dvoch typov zelených striech a dlažby, ktorá absorbuje dažďovú vodu. Konštruktéri domu veria, že projekt ukáže, že biomateriály sú životaschopnou možnosťou pre nový rozvoj bývania. Preto vytvorili dom, ktorý je reálny, vhodný na komfortné bývanie a je možné ho škálovať.

Pripravila: Petra Adamcová
Zdroj informácií a foto: Dezeen

ZDIEĽAJTE NÁS