Slávna parížska avenue Champs - Élysées sa dočká rekonštrukcie. Ulica, ktorá je dnes rušnou dopravnou tepnou lemovanou luxusnými značkovými obchodmi, kaviarňami a showroomami automobiliek sa má do niekoľkých rokov stať magickou zelenou oázou mesta.

 

paris champs elyses 1

 

Starostka Paríža Anne Hidalgo oznámila investíciu vo výške 250 miliónov Eur, vďaka ktorým sa má charakter ulice úplne zmeniť a vrátiť jej bývalú obľubu, slávu i charakter. Kedysi totiž boli Elysejské polia miestom, kde Parížania trávili voľný čas, piknikovali, hrali petanque a chodili na popoludňajšie prechádzky. Postupne s nárastom obyvateľstva a pribúdajúcimi automobilmi sa zmenila na hlavnú osemprúdovú dopravnú tepnu, po ktorej prejde za hodinu viac ako tri tisíc áut. Znečistenie práve z tejto ulice bolo vyhodnotené negatívnejšie ako znečistenie z hlavného okruhu mesta tzv. périphérique.

 

paris champs elyses 2

paris champs elyses 4

 

Plány na premenu aj vizualizácie budúceho vzhľadu sú už zverejnené a schválené. Nebudú sa však realizovať skôr ako v roku 2024, kým sa neuskutočnia letné olympijské hry. Hlavným zámerom rekonštrukcie je zníženie počtu vozidiel na cestách o polovicu, zúženie ciest a rozšírenie chodníkov, vysadenie trávnatých plôch s kvetmi, tunelov zo stromov. Stromy majú napomôcť zlepšeniu kvality vzduchu v srdci mesta. Celková rekonštrukcia by mala byť zrealizovaná do konca roku 2030.

 

paris champs elyses 5

 

Projekt navrhnutý architektom Philippe Chiambaretta a jeho agentúrou PCA -STREAM Parížania odsúhlasili s nadšením. Nedávno realizovaný prieskum medzi obyvateľmi hlavného mesta potvrdil celkový zámer prestavby a domáci sa už nemôžu dočkať znovunavráteniu bývalej slávy ulice a vzniku pokojnej zelenej oázy.

 

paris champs elyses 6

paris champs elyses 7

 

Starostka tiež uviedla, že nepôjde o jediný projekt skrášlenia a úpravy hlavného mesta. Prioritou je momentálne oprava námestia Place de la Concorde, ktoré sa má stihnúť do olympiády, nasledovať bude Champs - Élysées a zelený park v srdci mesta by sa mal stať aj z oblasti okolia Eiffelovej veže.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: PCA - Stream

 

ZDIEĽAJTE NÁS