Neďaleko štátneho parku Harriman, približne tridsať kilometrov od metropolitného New Yorku sa v rezidenčnej oblasti uprostred lesov nachádza jedinečná stavba. Dom s názvom Čierna vila už napovedá o jeho inakosti, avšak odvážne riešenia celého konceptu sú viaceré.

 

cierna vila ny 6

 

Projekt architekta Rezha Mohtashamiho tvorí zastavaná plocha domu vo veľkosti 400 m², s celkovou rozlohou pozemku 9600 m². Realizáciu svojej myšlienky sa rozhodol Mohtashami zasadiť do Harrimanovho parku, miesta známeho krásnou prírodou, v ktorej je množstvo kempingových plôch, 31 jazier, nedotknutých zákutí s peknými výhľadmi a stovky kilometrov turistických chodníkov.

 

cierna vila ny 7

 

Vysvetlenie výberu a jednoznačného zamerania farebnosti celého projektu vysvetľuje Mohtashami takto: "Čierna farba v tomto návrhu má svoj význam. Má moc, vysoký charakter a prestíž. Je to veľmi vágna a záhadná farba. Práve situovanie domu do newyorského lesa plne korešponduje s týmto mojim výberom a výborne zapadá do celkového kontextu stavby."

Čierna farba však v tomto prípade neznamená ani pochmúrnosť, ani temnotu. Dôsledné vizuálne spojenie farby s kontrastom prírody je tu cítiť a vidieť na každom kroku. Veľké okná na hlavných fasádach presklené stropy s výhľadom do lesa, na okolité stromy a na oblohu okrem dostatočného množstva prirodzeného svetla prinášajú práve spomínaný jedinečný kontrast a kontinuity čiernej farby s prírodou.

 

cierna vila ny 4 cierna vila ny 1 cierna vila ny

 

Interiérové stvárnenie demonštruje kombináciu čiernej farby so svetlými odtieňmi dreva. Ďalším často používaným prírodným materiálom je pôsobivý drsný kameň, konkrétne s kamennými kulisami od podlahy po strop v kúpeľni, spálni i kuchyni. Ostatné textúry ako mramor a kovové pletivo poskytujú vizuálnu úľavu od hrubých betónových stien a strechy, pri zachovaní konzistencie s farebnou paletou.

 

cierna vila ny 3

cierna vila ny 2

 

Pohľady z výšky na dom poukazujú na zelenú strechu, čo umožňuje domu splývať s krajinou zhora a zanechať tak menej rušivú stopu.

O architektovi:

  • Reza Mohtashami je iránsky architekt, známy svojimi modernými dizajnmi a elegantnými stavbami. Napriek svojmu mladému veku - 32 rokov sa architektúre venuje už viac ako trinásť rokov. Navrhoval budovy po celom svete a pôsobí v krajinách ako USA, Austrália, Švajčiarsko a Kanada. Jeho inšpirátormi sú dvaja architekti, Japonec Tadao Ando a Holanďan Rem Koolhaas. Pri navrhovaní Čiernej vily väčšinou myslel na vytvorenie moderného priestoru obklopeného prírodou. Verí, že „Čierna farba bude novým trendom, ktorý nahradí svetlé farby, ktoré dominujú v interiéri domov za posledné desaťročie.“
ZDIEĽAJTE NÁS