Zdravý vzduch a jeho kvalitu a čistotu v našich domácnostiach môžeme okrem využitia technologických čističiek dosiahnuť aj ekologickým spôsobom. Existujú rastliny, ktoré dokážu eliminovať toxíny a iné nevhodné a choroboplodné čiastočky vo vzduchu, ktoré sú síce voľným okom neviditeľné ale pre náš organizmus škodlivé. Vybrali sme pre vás sedem osvedčených rastlín, ktoré sú zárukou zlepšenia kvality ovzdušia a navyše sú nenáročné na pestovanie a starostlivosť.
Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)
Diablov brečtan, ktorý sa inak nazýva aj potos alebo potosovec zlatý, je ľahko pestovateľná izbová rastlina. Každej miestnosti dodá farebnú a naturálnu atmosféru prírody vďaka svojim kaskádovitým úponkom. Darí sa jej v závesných košoch i klasických črepníkoch. O tejto rastline sa hovorí, že je vhodná aj pre absolútnych laikov a ľudí, ktorí sa nedokážu o rastliny postarať. Má tuhý koreň a nezničí ju takmer nič.
Odstraňuje: xylén, benzén, formaldehyd a trichlóretylén.
Lopatkovec (Spathiphyllum)
Lopatkovec je nenáročnou interiérovou rastlinou pochádzajúcou z dažďových pralesov strednej a južnej Ameriky. Jeho lesklé zelené listy sú dokonalým doplnkom každej miestnosti, obzvlášť sa hodia tam, kde je slabé svetlo, ale nie úplná tma. Odporúča sa poloha minimálne 2 - 3 metre od okna. Polieva sa minimálne raz týždenne a na jar sa prihnojuje prípravkom s postupným uvoľňovaním, vďaka čomu má nádherné biele kvety.
Odstraňuje: benzén, oxid uhoľnatý, formaldehyd, trichlóretylén, xylén.
Trpasličí datľovník (Phoenix Roebelenii)
Ide o datľovú, palmovitú a relatívne mohutnú rastlinu, na ktorú v byte alebo dome potrebujete dostatočný priestor. Pestuje sa pomerne jednoducho v čiastočnom tieni. Dorastá do výšky 1,8 až 3 metre, a jej listy môžu dorásť taktiež do takmer dvoch metrov. Počas teplých mesiacov je možné ju pestovať aj v exteriéri, v septembri ju treba znovu vrátiť do interiéru. Palma má rada častejšie presádzanie a humóznu pôdu.
Odstraňuje: formaldehyd a xylén.
Gumovník (Ficus elastica)
Táto rastlina všeobecne známa pod menom Svokrine jazyky pochádza z Indie. Je veľmi odolná so stálo vínovo zelenými listami, ktorá miluje jasné, filtrované svetlo a pravidelnú zálievku raz za týždeň. Môže rásť v kvetináči, alebo byť zasadená priamo do zeme a vyrastať ako veľký interiérový strom.
Odstraňuje: xylén, benzén, formaldehyd a trichlóretylén.
Filodendrón
Veľké listy filodendróna sú veľmi pôsobivé, majú viacero rôznych tvarov a odtieňov. Ide o nenáročnú rastlinu, ktorej postačuje pravidelná, ale mierna zálievka a nepriame slnečné svetlo. Celoročne si však rastlina vyžaduje teplotu nie nižšiu ako 18°C. Preto ju treba umiestňovať do priestorov, kde sa aj v zimných mesiacoch kúri.
Odstraňuje: formaldehyd.
Chryzantémy (Chrysanthemum morifolium)
Chryzantémy, inak známe ako disbudby alebo mamičky, sú nielen krásnym doplnkom kvetinového aranžmánu, ale vyzerajú pôsobivo aj v interiérových črepníkoch. Skúste sa preniesť ponad zaradenie chryzantém do kategórie cintorínových kvetov a skrášlite si nimi interiér. Sú totiž známe ako jeden z najlepších čističov vzduchu. Ich pestovanie nie je úplne jednoduché, ale za snahu sa odvďačia krásnymi farebnými kvetmi. Tešia sa z dobrého prúdenia vzduchu, nepriameho slnečného žiarenia a zalievania vlažnou vodou. Medzi jednotlivými zálievkami nikdy nesmú úplne vyschnúť.
Odstraňujú: amoniak, benzén, formaldehyd a xylén.
Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum)
Táto rastlina nazývaná aj rastlina pavúka je skvelou voľbou pre začiatočníkov, alebo tých, ktorí nemajú dobré skúsenosti s pestovaním rastlín. Je veľmi odolná a takmer nezničiteľná rastlina. Darí sa jej na nepriamom slnečnom svetle a prežíva aj pri teplotách od dvoch stupňov Celzia. Má prevísajúce listy, veľmi pekne pôsobí v závesných košoch, na zábradliach, schodiskách i nevykurovaných chodbách a halách.
Odstraňuje: formaldehyd a xylén.
Výsledky sú z prieskumu, ktorý vykonala spoločnosť Clean Air NASA.
Spracovala: Petra Adamcová