Vedieť, na aké miesto v chladničke uložiť jedlo, potraviny a nápoje, je veľmi dôležité. Skladovanie potravín pri správnych teplotách napomáha zachovať všetky ich chuťové, kvalitatívne i zdraviu prospešné vlastnosti. Vo všeobecnosti je dané, že teplo v chladničke stúpa zhora nadol. Najchladnejšie sú preto spodné a najteplejšie vrchné poličky. Rozmedzie teploty v chladničke sa pohybuje od dvoch do osem stupňov.

 

chladnicka usporiadanie potraviny jedlo policky 3

Foto: Amazon

Horné poličky

Do tejto časti chladničky by sa mali umiestňovať hotové, balené a uvarené jedlá určené na priamu konzumáciu a ich zvyšky, marmelády a džemy a otvorené sterilizované alebo konzervované potraviny.

Stredná časť chladničky

Je vhodná na uchovávanie mliečnych výrobkov (jogurty, smotana, syry, dezerty, pudingy, tvaroh), obložených chlebíkov, šunky, salámy, párkov i klobások.

Spodná polička

Najchladnejšia časť chladničky je vhodná pre krátkodobé uskladnenie čerstvého surového mäsa, rýb a všetkých potravín, ktoré rýchlo podliehajú skaze. Mäsá by mali byť buď zabalené v nepriepustnej fólii alebo byť uložené v špeciálnej nádobe, aby nedošlo ku kontaminácii priestoru vytekaním tekutín.

Dolné zásuvky

Zásuvky sú určené na zeleninu a ovocie, šaláty, huby a bylinky. Odporúča sa zo zeleniny odstrániť listy a v prípade, že zeleninu pred umiestnením do chladničky umývate, je nutné dôkladne ju vysušiť.

Dvere chladničky

Sú najteplejším miestom a určené sú na umiestnenie vajíčok, nápojov, masla, plechoviek a otvorených pochutín ako kečup, horčica či iné omáčky.

 

chladnicka usporiadanie potraviny jedlo policky 2

Foto: Eater.com

Ostatné tipy:

  • Chladnička by nemala byť preplnená, vzduch medzi jednotlivými potravinami by mal cirkulovať, aby sa zachovala požadovaná čerstvosť potravín.
  • Novo nakúpené potraviny ukladáme do zadnej časti poličiek, staršie do prednej, aby sme ich spotrebovávali v správnom poradí.
  • Nezabudnite na pravidelné odmrazovanie a kontrolu tesnenia pri dverách.
  • Umývanie vnútra chladničky sa odporúča minimálne v intervale raz za mesiac.
  • Do chladničky sa nevkladajú teplé ani vlažné jedlá, ktoré narúšajú celkovú teplotu v priestore.
  • Mäkké potraviny, ako napríklad syry, šunka či párky je dobré uchovávať v špeciálnych nádobách s krytom, aby do seba "nenasali" vôňu ostatných jedál.
  • Pred otvorením chladničky si treba premyslieť, čo chceme vytiahnuť, dvere by mali byť otvorené len na nevyhnutne krátky čas.

Na záver už len zopár informácií o tom, že dnes už chladnička nie je len klasickým priestorom na úschovu potravín, ale aj sofistikovaným spotrebičom. Medzi momentálne vyhľadávané funkcie chladničiek patria aj tieto:

  • chladničky, ktoré nie je nutné rozmrazovať
  • chladničky s priestorom nulovej teploty v jednej z políc, ktorá je určená na skladovanie čerstvého mäsa alebo rýb
  • chladničky, ktoré vďaka antibakteriálnym filtrom a povrchom zabraňujú vzniku baktérií a mikroorganizmov v potravinách
  • chladničky s vopred stanoveným a kontinuálne udržiavaným systémom vlhkosti a teploty v celom priestore
  • chladničky, ktoré dokážu predĺžiť bežnú čerstvosť a trvanlivosť potravín vďaka inštalovanému systému prúdenia iónov

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS