Romantické parky s krásnou zeleňou, trávniky s kvetmi, bylinami a kríkmi, ktoré akoby asociovali prechádzku neďaleko lesa na lúke plnej kvetov. Alebo presne nalinkované chodníčky uprostred upravených tují a stromov, s niekoľko centimetrovými trávnikmi, fontánami a labyrintami, také dokonalé, že vyzerajú až neskutočne. V Európe, dva najrozšírenejšie trendy úprav záhrad, francúzska a anglická.

 

anglická záhrada uvod

 

Dych vyrážajúca symetria francúzskych záhrad

Záhrady na francúzsky spôsob sa inšpirovali talianskymi renesančnými záhradami. Konkrétne francúzsky kráľ Karol VIII. v 15. storočí po návšteve Talianska, kde videl tamojšie záhrady povolal talianskych remeselníkov a krajinných architektov, aby mu v jeho paláci navrhli takúto záhradu.

 

francuzska zahrada 1920 pixelov uvod

 

Hlavnými vlastnosťami francúzskej záhrady je symetrické a vzhľadovo súmerné usporiadanie. Stromy sadené v jednej priamke posilňujú perspektívu a symetriu záhrady. Jej koncepcia pomáha vytvárať dlhý osový pohľad a zvýrazňuje architektúru domu, paláca alebo iného obydlia, ku ktorému prislúcha. Svoju krásu francúzska záhrada dokazuje aj pri pohľade z diaľky či výšky. Obľúbenou súčasťou francúzskych záhrad sú umelo vytvorené fontány, kaskády a vodopády, ktoré pri správnom odraze vody posilňujú celkovú symetriu priestoru. Iným pravidlom je výška rastlín, stromov a kríkov, čím bližšie k budove sa nachádzajú, tým sú nižšie a naopak vzďaľovaním sa od stavby narastajú do výšky.

 

francuzska zahrada čislo dva 1920 pixelov

francuzska zahrada čislo tri 1920 pixelov

 

Najznámejším príkladom francúzskeho záhradníckeho štýlu sú záhrady vo Versailles, ktoré vytvoril záhradný architekt André Le Nôtre v 17. storočí. Záhrada vo Versailles má rozlohu 150 000 hektárov a bola korunovaná ako najvýznamnejšia záhrada v Európe.

Anglické záhrady sú zosobnením prirodzenosti

Anglické záhrady sú riešené v koncepte prirodzenosti a uvoľnenosti. Inšpiráciou pre anglické záhrady boli záhrady ďalekého východu. Napríklad Číňania často kritizovali súmernosť a obrazce, ktoré boli základom francúzskeho štýlu záhrad. Poukazovali na skutočnosť, že takto to v prírode neexistuje. Preto sa v anglických záhradách prestalo dbať na geometriu a súmernosť a zvíťazila prirodzenosť.

 

anglická záhrada 2

 

Anglické záhrady sú založené na princípe človeka a jeho pobytu v prírode. Poukazujú na rozmanitosť života a jeho schopnosť odvahy a kreativity bez umelých prikrášlení, tvarovaní a formovaní. Najväčším kreatívcom v anglických záhradách je sama príroda.

 Zvlnené pásy stromov v rôznych výškach, kľukaté chodníky, prírodné vodné plochy, nepravidelný lesný porast, kamenné mostíky, to všetko tvorí súčasť anglickej záhrady. Nie je to však o nepremyslenom alebo nedbalom koncepte, práve naopak. Pripomína to permakultúrnu záhradu, ktorá napriek svojej voľnosti je do detailov a najmenších drobností premyslená a naprojektovaná. Hlavnou myšlienkou anglickej záhrady je uveriť tomu, že akoby organicky vyrastá a žije bez ľudského zásahu alebo riadenia.

 

anglická záhrada trebah garden 3

 

Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie anglické záhrady patrí napríklad Trebah Garden v britskom Cornwalle, Tresco Abay Garden v Trescu alebo Lost Garden v Heligane.

Pripravila: Petra Adamcová

 

ZDIEĽAJTE NÁS