Prvé písomné zmienky o pergolách - obľúbených a často využívaných aspektoch stavieb siahajú až do obdobia starovekého Egypta.

 

pergola 0 uvod

 

Dnes sú pergoly obľúbenými a základnými prvkami záhradnej architektúry. Sú miestom pre relax, posedenie, ale aj trávenie fyzických voľnočasových aktivít. Môžu byť ale aj praktickým prístreškom na garážovanie áut či iných dopravných prostriedkov.

V súvislosti so stavebníctvom a architektúrou čoraz častejšie a oprávnene rezonuje téma udržateľnosti. Obývateľná, praktická, estetická a udržateľná pergola je aj menšou architektonickou výzvou. My vám prinášame niekoľko možných tipov na jej realizáciu.

Sebestačná pergola s obnoviteľnou energiou

Ako riešiť pergolu a zároveň ušetriť energiu? Najjednoduchšie jej zastrešením solárnymi panelmi. Na výber existuje niekoľko druhov strešnej krytiny so solárnymi panelmi. Môžete sa rozhodnúť pre solárne šindle alebo solárne plechy. Oboje sú vzhľadovo trendové, reprezentatívne a čo je najdôležitejšie, udržateľné. Benefit šindľov spočíva v tom, že majú dlhú životnosť, napríklad 30 rokov. Vzhľadom na to, že väčšina pergol je veľmi malá, pokrytie celej strechy šindľom by nemalo byť drahou záležitosťou. Nevýhodou využitia solárnej energie na streche pergoly je, že možno budete musieť realizovať pre jej vyššiu efektivitu a maximalizáciu slnečného žiarenia strechu v šikmom dizajne.

 

pergola 2

 

Pergola z recyklovateľných materiálov

V súčasnosti už nie sú výnimkou celé domy postavené z udržateľných recyklovaných materiálov. Pre pergolu to bude vďaka jej menším rozmerom oveľa jednoduchšie. Existuje široká škála recyklovaných materiálov, napríklad použité prepravné kontajnery, zvyšky dreva, sklo, odpadové dlaždice. Recyklácia čohokoľvek, čo je máte k dispozícii doma a viete, že to už nevyužijete, vám pomôže znížiť náklady a rovnako aj eliminovať tvorbu nadmerného odpadu.

Pokiaľ ide o recykláciu, odporúča sa aj využitie neudržateľných materiálov, ako sú plasty. Použitie odpadového plastu v pergole ho ušetrí od toho, aby skončil v našom ekosystéme. Pre finančný rozpočet to znamená aj nižšie náklady na výstavbu.

 

pergola 3

 

Pergola z biologicky rozložiteľných materiálov

Stavebný odpad predstavuje tretinu pevného odpadu na celom svete a prispieva až 40 % k emisiám uhlíka. Tieto čísla svedčia o tom, že väčšina konštrukcií používa materiály, ktoré nie sú rozložiteľné. Používanie biologicky rozložiteľných materiálov môže pomôcť zbaviť sa nadmerného pevného odpadu a znížiť emisie.

Pre svoju pergolu vyberajte organické, ale trendové materiály, ako je napríklad vrstvené drevo CLT panelov, ktoré je nielen odolné, ale aj estetické. Dajú sa tiež použiť rôzne druhy dreva a recyklovateľných kovov. Pre strechu je na zváženie využitie bambusových, slamených alebo asfaltových šindľov. Pri výbere materiálov, ktoré použijete, dbajte na trvanlivosť a venujte pozornosť ich dlhodobému vplyvu na životné prostredie.

Profesionáli zameriavajúci sa na udržateľnú výstavbu upokojujú, že použitie organických materiálov sa môže ukázať ako dosť náročné, hlavne v prípade, že chcete dosiahnuť 100% organickosť. Ak sa však uspokojíte s 80 – 90 % organickosťou materiálov, je možné dosiahnuť ju s premyslenou koncepciou, ale relatívne bez problémov. A každý krok, väčší či menší sa počíta.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS