Téma životného prostredia a udržateľnosti dnes zasahuje snáď do každej oblasti našich životov. Inak tomu nie je ani v prípade starostlivosti o záhradu. Tieto riešenia sú navyše okrem svojej šetrnosti k prírode častokrát šetrnejšie aj k našim peňaženkám. V súčasnosti zažívame návrat mnohých zelených riešení našich predkov, no zároveň sme svedkami tých najnovších inovatívnych možností v rámci starostlivosti o našu zeleň.

 

zahrada eko 1Zdroj: pexels.com

Ekologickejšia záhradná technika

V súčasnosti sa takmer žiadna záhrada nezaobíde bez techniky. Je šikovným pomocníkom pri mnohých činnostiach, pretože zjednodušuje prácu a šetrí váš čas. Viacero činností tak zvládnete za chvíľu a napokon vám ostane aj viac priestoru na sladké ničnerobenie v dokonale udržiavanej záhrade.

Ak vo svojej domácnosti radi uvítate zelené riešenia, jednoznačnou voľbou pri výbere nových pomocníkov by mala byť aku záhradná technika. Okrem nižšieho negatívneho vplyvu na našu planétu je v porovnaní so zariadeniami so spaľovacími motormi aj tichšia a úspornejšia.

 

zahrada eko 2Zdroj: pexels.com

Kompostovaním k trvalej udržateľnosti

Kompostovanie nie je žiadna kvantová fyzika a nestojí nás ani veľa času či peňazí. Vrhnúť sa naň je jedným z prvých krokov k trvalej udržateľnosti záhrad, a dokonca šetrí aj našu planétu. Kompostér by sa preto mal stať nevyhnutným doplnkom všetkých rodinných domov, a to bez ohľadu na to, či produkujete viac alebo menej rastlinného odpadu. Práve rastlinný odpad dokážete po skompostovaní využiť v prospech svojej záhrady v podobe vysokohodnotného prírodného hnojiva.

 

zahrada eko 3Zdroj: pexels.com

Prípravky šetrné k prírode

Mať ekologickú záhradu znamená mať záhradu spätú s prírodou, s ktorou aj človek žije v symbióze. Ak ste sa už pre vytvorenie vlastnej ekozáhrady rozhodli, je vašou úlohou brať ohľad na podmienky danej lokality, umožňovať život aj iným živým tvorom a rešpektovať rozmanitosť svojej záhrady ako celku.

Bez hnojív, substrátov a postrekov sa dnes zrejme nezaobídete, avšak je na každom z nás, či siahne po syntetických variantoch, alebo po ekologických. Práve organické prípravky sú častokrát pre zeleň prospešnejšie a dokonca predstavujú menšie riziko aj pre deti alebo domácich miláčikov.

 

zahrada eko 4Zdroj: pexels.com

Nádoba na zber dažďovej vody

Azda netreba polemizovať o tom, že voda je na našej planéte čoraz vzácnejšia. Horúce a suché letné mesiace si aj tento rok vybrali svoju daň v podobe vody na prídel vo viacerých slovenských obciach. Vyschnuté studne odsunuli starostlivosť o záhradu bokom, a tak sme boli svedkami nejedného smutného trávnika alebo kvetinového záhonu.

 

zahrada eko 5Zdroj: pexels.com

Zber dažďovej vody do nádoby na to určenej je nenáročným riešením, ktoré môžete urobiť pre blaho svojej záhrady. A to neplatí len pre vyššie spomenuté extrémne situácie. Najefektívnejšie sú, samozrejme, zabudované veľkoobjemové nádrže na dažďovú vodu, ale prínosom je už aj sud umiestnený pod odkvapovou rúrou. Ak ide o našu planétu, aj malé kroky sa počítajú.

ZDIEĽAJTE NÁS