Dobre navrhnutý energetický systém výrazne ovplyvňuje nie len naše financie, ale aj celkovú kvalitu, komfort a imidž našej domácnosti. Vedci zistili, že na vytvorenie návyku potrebujeme približne 21 dní. Platí to pri osvojení akékoľvek zvyku. Kto chce správne a efektívne využívať energiu, mal by sa naučiť znižovať jej spotrebu na minimum. Nemusíte si to pravidelne zapisovať a viesť si štatistiky, stačí sa naučiť 15 osvedčených zvykov, ktoré vás odbremenia od účtov za energie.

ekologicka domacnost1. Regulujte kúrenie. Na začiatok vám stačí priebežné sledovanie a meranie spotreby či regulovanie vnútornej izbovej teploty.

regulacia kurenia

2. Pred kúpou nového spotrebiča treba najskôr porovnať spotrebu elektriny starého a nového prístroja. Zásuvkový merač spotreby elektriny je už bežne dostupný.

3. Zabráňte zbytočným únikom tepla: dobrou izoláciou vonkajších stien, podkrovia a pivnice, inštaláciou kvalitných okien.

4. Pravidelne odvzdušňujte radiátory.

5. Vetrajte krátko a intenzívne.

6. Používajte úsporné žiarovky alebo LED svetelné zdroje. Prístroje s priamym sieťovým pripojením (telefóny, elektrické holiace strojčeky, a iné) spotrebujú podstatne menej energie ako prístroje na baterky.

7. Vypínajte počítač.

8. Skvelým riešením šetrenia energie je rozvodka s vypínačom. Ak zapojíte viaceré zariadenia do rozdvojky s vypínačom, pomôžete sebe aj životnému prostrediu. Okrem klasickej zásuvky odporúčame použiť inteligentnú zásuvku.

9. Nenechávajte nabíjačky v zásuvke!

regulacia zasuvky 461x294

10. Chladnička má stáť na chlade. Ak stojí chladnička alebo mraznička vedľa tepelného spotrebiča spotrebúva oveľa viac elektriny!


11. Rozmrazujte mrazničku.

 

12. Varte na indukcii. Je to lacnejšie a šetríte tým prírodu.

indukcna varna doska

13. Takisto ušetriť energiu vám dokáže pokrievka na hrnci. Zníži spotrebu energie až na 1/4!

 

14. Sprcha namiesto kúpeľa.

sprcha obrazok

15. Ak máte plynový bojler, stačí vám nastaviť teplotu na 45 až 55 stupňov. Ušetríte a nijako to nezníži váš komfort.

 

Pripravila: Petra Laclavíková

ZDIEĽAJTE NÁS