led ziarovkyZa sťahovaním neefektívnych svetelných zdrojov z trhu je európska smernica o ekodizajne - konkrétne nariadenie 244/2009/ES, ktoré stanovuje minimálne energetické a kvalitatívne parametre pre svetelné zdroje zvyčajne používané v domácnostiach. V septembri 2012 bude stiahnutá posledná skupina: 40 W, 25 W a 15 W číre žiarovky. Všetky číre svetelné zdroje budú musieť byť v energetickej triede C a lepšej. Matné svetelné zdroje v energetickej triede A.

V domácnostiach sú bežné kompaktné žiarivky v rôznom vyhotovení. Ich kvalita je obvykle postačujúca a v porovnaní so žiarovkami znamenajú výraznú úsporu elektrickej energie (zvyčajne patria do energetickej triedy A). Okrem kompaktných žiariviek existujú aj iné možnosti. Menej známe sú halogénové žiarovky, ktoré však nie sú oveľa hospodárnejšie v porovnaní s kompaktnými žiarivkami (sú zvyčajne v energetickej triede C). Pracujú však na rovnakom princípe ako klasické žiarovky a pre laika sú na nerozoznanie. Ďalej sú to svetelné zdroje LED s päticami, ktoré sa bežne používajú v domácnostiach- poznáme ich pod názvom LED žiarovky.

Vlastnosti LED žiarovek

LED technológia je v porovnaní s kompaktnými žiarovkami a žiarivkami úplne odlišná a preto sú aj vlastnosti LED žiaroviek špecifické. V súčasnosti je najväčším technologickým obmedzením LED žiaroviek ich maximálny svetelný tok. LED žiarovky môžu nahradiť maximálne 75 Wattovú klasickú žiarovku. Sú vhodné do svetelných zdrojov s požadovaným menším výkonom, v ktorých sme používali 60 W, 40 W a 25 W žiarovky. Čo sa týka ostatných parametrov, sú LED žiarovky lepšie ako ostatné svetelné zdroje. V predajniach sú rôzne typy LED žiaroviek, takže nimi nahradíme klasické žiarovky v bežných svietidlách (pätica E 27) i číre sviečkové žiarovky používané v lustroch (pätica E 14). Vzhľadom na vyšší počet svetelných zdrojov v lustri neprekáža ich nižší výkon. Tradičný vzhľad môže spotrebiteľov len potešiť – matné i číre LED žiarovky perfektne napodobňujú klasické žiarovky.

Výhody LED žiaroviek – dlhá životnosť – nízka spotreba – vysoká energetická účinnosť – odolnosť voči nárazu – rýchly štart – nízka prevádzková teplota – možnosť častého spínania – rôzne farby svetla.

"Ledka je polovodičový zdroj svetla a keď ňou prechádza elektrický prúd, vyžaruje vysokospektrálne svetlo. Farba svetla záleží od chemického zloženia polovodičového materiálu. Najčastejšie sa stretávame s farbou 3000K – teplá biela a 7000K – studená biela. Ledka nemá vlákno ani plyn, ako žiarovka alebo žiarivka."

Životnosť

Významnou výhodou LED žiaroviek je vysoká energetická efektivita a dlhá životnosť – väčšina výrobcov uvádza až 25 000 hodín. Niektoré LED zdroje s dôrazom na dizajn môžu mať kratšiu deklarovanú životnosť. Ostražitosť sa vypláca v prípade menej známych výrobcov, ktorí uvádzajú aj nereálnu životnosť svetelných zdrojov (nad 50 000 hodín). Aby svetelné zdroje slúžili čo najdlhšie, musíme dbať na kvalitné vetranie, čím sa zabezpečí ochladzovanie svetelného zdroja. Energetická efektívnosť LED žiaroviek zodpovedá energetickej triede A a je zvyčajne mierne vyššia ako v prípade kompaktných žiaroviek. V budúcnosti sa predpokladá ďalší rast energetickej účinnosti.

Smer svetla

Kvalita svetla LED žiaroviek a komfort ich ovládania sú vysoké. Rozsvietia sa okamžite, reakčný čas je v porovnaní s kompaktnými žiarivkami nepostrehnuteľný a počet cyklov zapnutia/vypnutia až do zlyhania je dostatočný. Veľa typov LED žiaroviek je možné stmievať v pôvodnej inštalácii (na obále svetelného zdroja to musí byť uvedené). LED svetelné zdroje sú vždy smerové, preto sú do domácnosti vhodnejšie LED žiarovky s vyžarovaním upraveným do všetkých smerov. Ich tvar pripomína klasické žiarovky alebo môže byť úplne iný. Alternatívou je viac LED čipov, ktoré svietia do všetkých smerov. Smerové LED žiarovky nie sú vhodné do svietidiel, ktoré boli určené pre klasické žiarovky, pretože by bolo jasne osvetlené jedno miesto a iné časti miestnosti by zostali temné.

Aké ovetlenie do akých priestorov

Pre farebný tón a podanie farieb LED žiaroviek platí to isté ako pre kompaktné žiarivky. Do obývacej a odpočinkovej zóny je vhodné teplé biele svetlo (označenie 2700 K alebo 3 000 K), do priestorov určených na vykonávanie pracovných aktivít volíme chladnejšie tóny (označenie 4 000 K a viac). Vzhľadom na technológiu výroby sú teplejšie tóny o trochu drahšie. Farebný tón je preto lepšie najskôr vyskúšať na lacnejších LED žiarovkách. Farebné podanie býva veľmi dobré u zdrojov označených farebným indexom 80 a viac. Lacnejšie modely je opäť vhodné vyskúšať na jednom kuse.


TEXT Michal Staša
FOTO Osram, Philips

Viac sa dočítate na str. 72-75

Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2012

 

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/led_ziarovky_znamenaju_usporu_energie/galeria{/ppgallery}

ZDIEĽAJTE NÁS