Aj keď sa zdá, že jar je ešte v nedohľadne, v záhradkách, parkoch, v lesoch i na lúkach už môžete badať prvé signály prebúdzajúcej sa prírody. Vnímať svet okolo seba môže byť krásne i upokojujúce. Všimnite si, ako každý deň pribudne v zeleni navôkol niečo nové.

 

jar zahrada 1 uvod

 

Snežienky, krokusy i fialky

Pre každého z nás boli už od detstva snežienky znamením, že zima postupne prenecháva svoje žezlo jari, aj keď často krát ich hlávky vykúkali na svet spoza topiaceho sa snehu. V teplejšom počasí o zopár týždňov snežienky nasledujú krokusy, fialky i kosatce a bledule.

 

jar zahrada 2 jar zahrada 3

 

Prebúdzajú sa stromy i kríky

Na stromčekoch a kríkoch sa začínajú objavovať malé čerstvé púčiky a výhonky, ktoré príjemne kontrastujú s tlmenejšími farbami veľkej časti zimnej záhrady. Medzi prvými nasadzujú puky vŕby, brezy, liesky a zlatý dážď. Práve prvé kvety, púčiky a vôňa odhalenej pôdy láka a prebúdza prvý hmyz, ktorý sa postupne začína v záhradkách a parkoch hojne objavovať.

 

jar zahrada 4

 

Prví opeľovači i spevavé rána vtákov

Ako prvé opeľovače vylietajú na jar čmeliaci, ktorých zo svojich domčekov lákajú prvé slnečné paprsky. Svoje obydlia mali počas zimy v podzemí, zavŕtané v hline alebo inom prírodnom materiály. Začínajú sa objavovať aj motýle, divé včely, chrobáky. V exteriéri je počuť aj spev vtákov, operence sa v tomto období dvoria.

 

jar zahrada 6

 

Ak budete mať šťastie, uvidíte vtákov so steblami a malými vetvami v zobákoch, ako si pripravujú a rekonštruujú svoje obydlia. Okrem vtákov, ktoré u nás prezimovali sa začínajú z teplejších oblastí vracať prví migrujúci vtáci. Potešiť ich môžete vyčistenými vtáčími domčekmi a doplnenými kŕmidlami.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS