Ako stavebný materiál bol bambus v 20. storočí odsunutý do úzadia v prospech betónu a ocele. V posledných rokoch sa však vďaka svojej ľahkosti a flexibilite stáva čoraz častejšie integrovaným materiálom do moderných budov. Vďaka svojmu rýchlemu rastu je tento biomateriál cenovo dostupný, rýchlo obnoviteľný a schopný zachytiť veľké množstvo uhlíka z atmosféry.

 

stavby bambus Bamboo Pavilon Zuo Studio taiwan

 

Vedci tvrdia, že jeho sila by z neho mohla urobiť udržateľnú náhradu tradičných výstuží a vytvárať štruktúry odolné voči prírodným katastrofám, ako sú zemetrasenia a hurikány. Vietnamský architekt Vo Trong Nghia odhaduje, že bambus a laminovaný bambus bude postupne nahrádzať ostatné stavebné materiály a stane sa „zelenou oceľou“ 21. storočia.

Oblúk od Ibuku

Architektonické štúdio Ibuku vytvorilo pre telocvičňu balijskej zelenej školy samonosnú strechu vyrobenú výlučne z bambusu.„Nebývalá“ konštrukcia, ktorá je zložená zo 14 metrov vysokých trstinových oblúkov spojených dvojito zakrivenými mriežkami, je schopná uzavrieť veľkú plochu s použitím minimálneho materiálu a zároveň nechať pod sebou podlahu neprerušenú podpernými stĺpmi.

 

stavby bambus ibuku the arc bamboo balinese jungle bali architecture hero

 

Bambusová športová hala od Chiang Mai Life Architects and Construction

Pre thajskú medzinárodnú školu Panyaden, ktorá sa nachádza medzi ryžovými poľami na okraji mesta Chiang Mai vytvorili netradičnú športovú halu. Otvorená mrežová konštrukcia vylučuje potrebu klimatizácie a dokáže eliminovať využitie oceľových úchytiek v prospech lana. Základnú konštrukciu vytvárajú prefabrikované 17-metrové bambusové väzníky. Autori budovy hovoria, že vytvorili budovu, ktorá absorbuje viac uhlíka do svojich materiálov, ako bolo emitované jej konštruovaním.

 

stavby bambuds Bamboo Sports Hall Panyaden School

 

Bambusový pavilón od Zuo Studio

Taiwanská architektonická kancelária Zuo Studio navrhla pavilón v meste Tchaj-čungu, aby demonštrovala, ako by nízkouhlíkový stavebný materiál mohol ponúknuť „obývateľnejšie prostredie pre našu budúcu generáciu“.Jeho štruktúra pochádza z 320 rastlín a je vytvorená z hrubých dutých tyčí z bambusu Moso, ktoré sú spojené menšími prekladanými bambusovými segmentmi odrody Makino. Miešaním konštrukčných rozmerov a techniky tkania bambusových materiálov vytvára nadčasový priestor, ktorý sa konzistentne prelína do jedného celku. Pavilón slúži ako výstavný priestor v mestskom parku.

 

stavby bambus Bamboo Pavilon Zuo Studio taiwan dezeen 2364 col 4 1704x1136

 

Reštaurácia Vedana od Vo Trong Nghia

Aj keď na prvý pohľad vyzerá vysoká strecha reštaurácie Vedana v Nghia akoby bola vytvorená z troch samostatných slamených štítov, kupola je v skutočnosti jednou stavbou vytvorenou z 36 bambusových modulov. Táto skutočnosť je odhalená iba vo vnútornom priestore, kde sú pretínajúce sa tyče ponechané odkryté a vytvárajú špirálovitý vzor mandaly cez kavernózny strop. Presnosť konštrukcie bola dosiahnutá použitím prefabrikácie jednotkového rámu.

 

stavby bambus vedana restaurant vtn architects vietnam architecture dezeen 2364 col 3 1536x863

 

Chrám Luum od projekčnej kancelárie CO-LAB

Štúdio jógy Luum v mexickej oblasti Tulum tvorí päť parametricky navrhnutých oblúkov, ktoré sú tkané do jedného celku. Štrukturálny trojuholníkový vzor konštrukcie je spojený dvoma vrstvami mriežky, aby vytvorili štruktúru, ktorá je schopná odolávať silám hurikánu. Ploché časti bambusových trámov boli na mieste ohnuté a potom priskrutkované a pripevnené dohromady, aby vytvorili pavilón. Oblúky tvoria päť rôznych strešných línií so stenami, ktoré sa tiahnu až po zem a vytvárajú vnútorné priečky. Slamená strecha pokrýva bambusovú konštrukciu vyrobenú z vrstvy miestnej "zacate" trávy, ktorá sa v regióne bežne vyskytuje. Táto krytina chráni vonkajšiu štruktúru pred dažďom a slnkom, pričom vnútri pavilónu je bez obmedzenia možno dýchať vlhkosť a zeleň tunajšieho tropického podnebia džungle v bezprostrednom okolí.

 

stavby bambus luum temple colab office design architecture tulum mexico dezeen 2364 hero2

 

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Designboom, Archdaily

 

ZDIEĽAJTE NÁS