Malorka, malebný ostrov v Stredozemnom mori je nádhernou prírodnou krajinou popretkávanou kamennými mestečkami s jasnými hranicami. Keď opustíte mesto, okamžite sa ocitnete v prírode plnej stredomorskej flóry. Pôvodné kamenné domy, špecifická svetelná scéna ich interiérov a okná tienené charakteristickými okenicami. Z tejto atmosféry vznikol aj návrh domu slovenských architektov - Casa Fly.

 

vila mallorca 13

 

Predstava klienta spočívala vo vybudovaní slnečného stredomorského útočiska, ktoré by navštevovali počas chladných a upršaných prechodných období v našich zemepisných šírkach. Súčasťou zadania bol aj výber toho správneho miesta, vrátane opakovaného overenia možností a potenciálu pozemku.

 

vila mallorca 3

 

Vila s výhľadom a energeticky úsporným potenciálom

"Po roku hľadania sa nám podarilo nájsť pozemok v obľúbenej vilovej štvrti s výhľadom na štyri mohutné borovice, do ktorého sa náš klient okamžite zamiloval," hovoria o začiatkoch projektu návrhári zo spoločnosti Beef architekti. V súlade s prísnym miestnym regulatívom bola navrhnutá kompaktná hmota osadená v strmom teréne. Výrez z tejto hmoty v mieste patia na severnej strane domu umožnilo priečne prevetranie a presvetlenie spodného obytného podlažia. "Od začiatku bol pre nás dôležitý aj energetický aspekt návrhu. Chceli sme minimalizovať obdobie, počas ktorého je nutné priestor domu klimatizovať. Navrhli sme preto viacvrstvovú fasádu s masívnym kamenným obkladom na povrchu, ktorá má výrazný potenciál akumulovať tepelnú energiu a tým pádom pozitívne prispievať k celkovej energetickej bilancii domu," hovorí ďalej o vlastnostiach a úspornosti prevádzkovania domu architekt Radoslav Buzinkay.

 

vila mallorca 1

vila mallorca 2

 

Využitie tradičnej stavebnej technológie

Rovnaké vlastnosti platia nielen pre chladenie, ale aj naopak, pre kúrenie. Použitie miestneho lomového kameňa na fasádu je zároveň odkazom na malorskú vernakulárnu architektúru. Na celom ostrove sa takýto kameň využíva na pôvodných domoch alebo na obyčajných múrikoch pozdĺž ciest a je osvedčeným stavebným materiálom. "Pedra en sec" - alebo technológia nasucho ukladaných kamenných stien bez spojiva má na Malorke tradíciu, ktorá siaha až do prehistorických čias a od roku 2018 je zapísaná ako súčasť kultúrneho dedičstva UNESCO.

Masívny zjav kamennej fasády domu Casa Fly prerušujú štíhle dosky podlaží z prefabrikovaných betónových dielcov. Hlboké okenné perforácie vo fasáde zase majú za účel zabrániť prehrievaniu interiéru v letných mesiacoch. Miestny motív okeníc je reinpretovaný do veľkoplošných posuvno-sklopných panelov s ľahkým dreveným rastrom, ktoré vytvárajú akúsi nárazníkovú zónu s prirodzeným prúdením vzduchu medzi interiérom a exteriérom a zároveň vytvárajú tie pravé stredomorské atmosféry hier svetla a tieňa. Dom je možné vetrať prirodzene, komínovým efektom pomocou veľkého svetlíka umiestneného v strede domu nad schodiskom.

 

vila mallorca 1

 

Aj interiér nesie slovenskú pečať

Interiér je zámerne ladený striedmo a necháva vyniknúť väčšinou na mieru vyrobeným interiérový a dizajnovým prvkom. Lampy nad jedálenským stolom pripomínajú klientom domov, pretože boli vyrobené slovenskými keramikármi zo spoločnosti si.li.ceramics & modranska. Všade prítomná intarzia kamennej fasády a tradičná vápenná omietka “Estuco de cal” dotvára svojou jemnou nerovnosťou autentickú atmosféru miestneho koloritu.

 

vila mallorca 7 vila mallorca 4

 

"Náš ateliér mal možnosť zúčastniť sa na celom procese stavby domu až po zariadenie interiéru ako autorský a technický dozor investora. Za ten čas sme spoznali miestnu špecifickú stavebnú kultúru a zvyklosti, ktoré nám rozšírili obzory a posilnili naše presvedčenie, že architektúra musí rešpektovať historický a kultúrny kontext miesta, kde vzniká," uzatvára Radoslav Buzinkay rozprávanie o príbehu jedného jedinečného domu, ktorý navrhli slovenskí architekti, a ktorý kontinuálne zapadol do prirodzeného prostredia ostrova Malorka.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Tomeu Canyellas, www.tomeucanyellas.com

 

ZDIEĽAJTE NÁS