Starý železničný most v Trenčíne sa začne už čoskoro rekonštruovať. Vzniknúť z neho by mal pôsobivý verejný priestor určený na kultúrne i komunitné podujatia a stretávanie sa.

 

trenčín most 1

 Vizualizácia: www.trencin26.sk

Hlavnou myšlienkou rekonštrukcie je vytvoriť v Trenčíne na nábreží rieky Váh oddychovú zónu, kde bude možnosť príjemného posedenia, sledovania okolitých výhľadov a užívanie si relaxu s možnosťou občerstvenia sa.

Európske mesto kultúry 2026

Pôvodný železničný most, nazvaný v projekte prestavby ako Fiesta most, sa začne rekonštruovať už túto jeseň. Práce na ňom by mali byť ukončené v roku 2026. Celkový rozpočet na obnovu mosta predstavuje približne 10,1 milióna Eur. Projekt sa bude financovať z eurofondov, ktoré mesto získalo vďaka získaniu titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026 s 8% spoluúčasťou mesta. Európske hlavné mesto kultúry je aktivitou Európskej únie, ktorá každý rok udeľuje tento titul dvom mestám z rôznych krajín EÚ. V roku 2026 boli ako Európske hlavné mestá kultúry vyhlásené fínske mesto Oulu a slovenské mesto Trenčín.

 

trenčín most 2

 Vizualizácia: www.trencin26.sk

Promenáda so živou zeleňou

Podľa informácií zverejnených na portáli trencin26.sk bude celý most zastrešený a bude mať promenádny charakter. Prechádzať sa bude možné aj uprostred mosta, aj na jeho streche. Súčasťou promenády bude množstvo zelene, živých stromov a rastlín. Na moste budú vytvorené aj priestory pre menšie obchodné i nekomerčné prevádzky. Obnovu mosta bude sprevádzať aj revitalizácia oboch nábreží v jeho okolí.

Trenčania očakávajú, že vďaka novovzniknutej nábrežnej promenáde na Fiesta moste mestu doprajú ďalší objekt výnimočnej architektúry, ktorá sa stane dominantou spolu s ostatnými významnými pamiatkami a objektmi.

Pripravila: Petra Adamcová
Vizualizácie: www.trencin26.sk

ZDIEĽAJTE NÁS