Rodinný dom, ktorý plní úlohu víkendovej chatky uprostred lesa sa vzhľadom vymyká všetkým konvenciám. Škrupinová štruktúra pripomínajúca vesmírnu loď v tvare valca, je však premyslenou stavbou, ktorá je účelná na bývanie, synchronizovaná s okolitou prírodou, trvalo udržateľná a s ekologickou prevádzkou.

 

skrupina nagano 0

 

Nízke teploty a vysoká vlhkosť vzduchu v japonskom regióne Karuzaiwa, kde vila stojí, vytvára drsné podnebie, ktoré nepraje klasickým tvarom a stavebným materiálom, v ktorých, a z ktorých sa bežne chaty stavajú. Betónová štruktúra domu v tvare písmena J je vytvorená dvoma rôzne veľkými oválnymi valcovými hmotami s krivkami. Podlaha domu je postavená 1 400 mm nad zemou, pričom dolná polovica škrupinovej konštrukcie výrazne vyčnieva smerom von a „nesie“ rovnako veľkú terasu. Všetky vývody vzduchu sú inštalované pod krídlom a umožňujú jeho prúdenie smerom von do priestoru na terase. Inštalovaním nefixovaných okien sa maximalizovalo prirodzené vetranie. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať priestor valca v oválnom tvare, ako zbytočné plytvanie priestoru, funkčné využitie maximalizuje inštalácia nábytku v dolnej polovici oválneho valca.

 

skrupina

 

Centrálny riadiaci systém umožňuje ovládať všetky mechanické a elektrické zariadenia pomocou troch tlačidiel. Inštalácia podlahového vykurovania na mieru minimalizuje využitie tepelnej energie tak, aby sa predišlo problémom s vyprázdňovaním odtoku v chladných oblastiach. Systém je účinný aj pri prevencii proti plesní. Okrem toho funguje aj ako systém blokovania studeného ťahu, ktorý umožňuje vychutnať si veľký priestor s veľkými otvormi bez pocitu chladu.

 

skrupina nagano 10

skrupina nagano 7

 

Vzhľadom na krátke a prerušované používanie domu, ako víkendovej chaty, bola tu inštalovaná rozšírená forma tvrdého uretánu, ktorá pokrýva 60 mm vnútornej steny oválneho valca, čo znižuje celkovú potrebu tepelnej kapacity. Pokiaľ ide o povrchovú úpravu interiéru a zvýšenie povrchovej pevnosti, bola zvolená syntetická živica s vermikulitovým materiálom nastriekaným priamo na povrch uretánovej formy.

 

skrupina nagano 3

 

Aj keď ide len o víkendový dom – chatu, jeho interiér a technológie užívania sú svojim poňatím nadštandardným inteligentným domom so smart ovládaním. Hlavným cieľom stavby je poskytnúť dobrý odpočinok, voľný čas a malebné výhľady, ktoré nikdy neutíchajú – všetko v okolí prírody. Architekti sa pri jej výstavbe zamerali aj vyzdvihnutie okolitej prírody začlenením do priestorovej štruktúry domu.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Archdaily

ZDIEĽAJTE NÁS