Spoločnosť Bjarke Ingels Group (BIG) predstavila konečný dizajn centra v švédskom meste Västerås, uzla dopravnej infraštruktúry, ktorý spája viac režimov cestovania, relaxácie i komerčno - spoločenských aktivít v jednom súdržnom architektonickom objekte.

 

dopravny uzol svedsko centrum relax komercia 6

 

Návrh spoločnosti BIG na cestovné centrum Västerås spája sériu dopravných programov a aktivít do jednej jasnej identity. Projekt zahŕňa autobusový terminál, železničné prepojenie, taxislužbu, garáže a vonkajšie parkovisko pre autá a bicykle, miesto na aktívny oddych, ale aj komerčné priestory, reštaurácie, kancelárie, sály pre spoločenské podujatia a výstavné priestory. Priestor je navrhnutý na symbiózu rýchleho toku cestujúcich s pokojným pohybom návštevníkov spoločenských a komerčných priestorov bez toho, aby sa navzájom rušili.

 

dopravny uzol svedsko centrum relax komercia 4

dopravny uzol svedsko centrum relax komercia 2

 

Dominantou stavby je zvlnená strecha, ktorú pretína kľukatá čiara nosných prvkov. Tá spája stĺpy lemujúce obvod a uvoľňuje vnútornú krajinu od konštruktívnych prvkov. Rovnaká línia rozrezáva otvory na povrchu strechy a poskytuje priestoru ľahké a prirodzené vetranie. Zasklené a zakrivené fasády budovy v otvorenom priestore stierajú hranice medzi interiérom a exteriérom, zatiaľ čo biofilný dizajn prináša do mesta kus prírody.

 

dopravny uzol svedsko centrum relax komercia 1

 

Strecha tiež slúži ako ochranná bariéra pre cestujúcich v prípade nepriaznivého počasia, keď čakajú na svoj spoj alebo idú pešo. Vďaka samostatným chodníkom pre chodcov a pre cyklistov je oblasť bezpečná a otvorená pre všetkých.

 

dopravny uzol svedsko centrum relax komercia 7

 

Séria terás a oddychových zón stanice rozširuje verejnú sféru mesta a poskytuje obyvateľom nové miesta na stretnutia, relaxáciu i aktívny oddych. Nová infraštruktúra navyše umožní obyvateľom prechádzať ponad železničné trate cez samostatné pešie a cyklistické priechody.

 

dopravny uzol svedsko centrum relax komercia 5

dopravny uzol svedsko centrum relax komercia 3

 

Strecha projektu bude obsahovať integrovaný solárny systém, ktorý potenciálne zabezpečuje takmer 70% energetickej potreby budovy. Návrh bude tiež zahŕňať podlahové vykurovanie, klimatizáciu a recykláciu dažďovej vody. Projekt je výsledkom dlhodobého vývojového procesu, ktorý má zohľadňovať okrem účelnosti a praktickosti stavby aj jeho trvalú udržateľnosť a bezpečnostné aspekty. Realizácia stavby bude spustená v roku 2022 a ukončenie projektu sa predpokladá do roku 2025.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Archdaily

ZDIEĽAJTE NÁS