Pri pohľade zhora na túto portugalskú stavbu uvidíte iba zelenú plochu s troma oválnymi otvormi a schodiskom, ktoré akoby vychádza zvnútra lúky. Podzemný dom je vykopaný do svahu a ukrytý pod zelenou strechou.

 

portugalsko dom vo svahu terasa 6

 

Architektonická kancelária Aires Mateus navrhla pri projektovaní stavby dlhú chodbu, ktorá diagonálne vedie cez celý pôdorys budovy. Na jednej strane chodby, v zadnej časti podzemného domu sú situované spálne s toaletou a kúpeľňami a v jej prednej časti sa nachádza kuchyňa s veľkou spoločenskou miestnosťou. Všetky podzemné miestnosti majú nad sebou otvor nahrádzajúci okná s priamym pohľadom do oblakov.

 

portugalsko dom vo svahu terasa 3

portugalsko dom vo svahu terasa 1

 

Na východnom konci domu vychádza zo svahu betónová strecha, ktorá vytvára baldachýn vymedzený radom obrátených dómov vyrezaných z liateho betónového tvaru. Ide o centrálnu časť domu s dvoma najväčšími miestnosťami. Kuchyňa a spoločensko - obývacia izba majú výhľad na túto krytú terasu a okolitú krajinu s neďalekým jazerom Alqueva cez veľké posuvné sklenené okná.

 

portugalsko dom vo svahu terasa 7

portugalsko dom vo svahu terasa 8

 

Steny jednotlivých miestností domu sú obložené drevenými panelmi, ktoré sú ponechané na chodbe a hale v pôvodnej farbe, v obývacej a kuchynskej časti sú natreté bielou farbou. V stenách je zabudované veľké množstvo skrytých úložných priestorov, čo je praktické a nahrádza potrebu umiestňovania nábytkových zostáv a skríň s policami. Stropy a podlahy boli ponechané odkryté a sú z betónu, vnútorné časti kruhových nádvorí boli vykladané žiarivo bielymi obkladačkami a betónové časti namaľované rovnako žiarivou bielou farbou.

 

portugalsko dom vo svahu terasa 8  portugalsko dom vo svahu terasa 2 

 

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Archdaily

ZDIEĽAJTE NÁS