Unikátna zelená strešná farma vznikla v thajskom hlavnom meste Bangkok a spája verejný zelený priestor, pestovanie organických potravín, vodohospodársky systém, energetický dom a vonkajšiu učebňu pre študentov tunajšej Univerzity Thammasat, ktorí sú jej tvorcami.

 

thajsko stresna farma ryzove polia zelenina bangkok 4

 

Rozloha farmy je 22 tisíc metrov štvorcových, čo je doposiaľ najväčšia strešná farma v Ázii. Predstavuje prepojenie modernej krajinnej architektúry s tradičnou poľnohospodárskou vynaliezavosťou, estetikou zelenej strechy, mestským poľnohospodárstvom, solárnymi panelmi a oddychovým zeleným priestorom pre verejnosť.

 

thajsko stresna farma ryzove polia zelenina bangkok 2

 

Forma projektu je riešená v pôdoryse tvaru písmena H, čím sa vytvára vyvýšený kopec s mohutným zeleným priestorom stúpajúcim do zadnej časti budovy. Dažďová voda, ktorá v tomto regióne v určitých obdobiach roku padá denne vo veľkých množstvách sa filtruje cez jednotlivé vrstvy pôdy a ukladá sa do štyroch retenčných nádrží, ktoré môžu zachytávať vodu až do objemu 11 718 kubických metrov. Tá je v období sucha využitá na zavlažovanie.

 

thajsko stresna farma ryzove polia zelenina bangkok 3

 

Počas spomínaných silných dažďov sa spolu s odtokom môže strácať aj bohatá pôdna hmota a živiny. Tomuto však zabraňujú kaskádovité vrstvy pôdy so zasadenými rastlinami a zeleňou, ktoré udržiavajú pôdu a spomaľujú odtok. V porovnaní s bežnou betónovou strechou dokáže kaskádovitá strecha spomaliť odtok vody približne dvadsaťnásobne.

Slnko a slnečné žiarenie je v Thajsku rovnako intenzívne ako vytrvalé dažde. Preto sú súčasťou strechy solárne panely, ktorými sa jednoducho získava dostupná energia s nulovými výrobnými nákladmi. Vyprodukovať dokážu za hodinu 500 000 wattov, ktoré sa využívajú na čerpanie vody určenej na zavlažovanie a výrobu elektrickej energie vo vnútri budovy.

 

thajsko stresna farma ryzove polia zelenina bangkok 6

 

Vďaka využitiu tradičnej vynaliezavosti od poľnohospodárov zaoberajúcich sa pestovaním ryže na svahoch kopcov a horských terénov v juhovýchodnej Ázii môže na zelenej strešnej farme každoročne vyrásť toľko ryže, z ktorej sa pripraví 135 000 ryžových jedál. Okrem ryže sa tu pestujú aj mnohé iné druhy ovocia a zeleniny, súčasťou sú stromy, trávniky a kvety.

 

thajsko stresna farma ryzove polia zelenina bangkok 5

 

Práve Bangkok ako aj iné mestá v juhovýchodnej Ázii patria k najzraniteľnejším z hľadiska klimatických vplyvov vo svete. Toto holistické riešenie strešnej farmy bolo inšpirované miestnym umom viacerých generácií poľnohospodárov, a z vedomostí každej generácie bol vytvorený tento projekt. Poukazuje na to, ako zakomponovať minulé a overené poznatky o pôvode pestovania a starostlivosti o rastliny s novodobými vedomosťami a informáciami, výsledkom čoho je projekt situovaný na doposiaľ nevyužívanom mieste, prospešný pre ľudí i životné prostredie.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Designboom

ZDIEĽAJTE NÁS