Korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salman predstavil verejnosti svoje plány na výstavbu zeleného mesta, ktoré doposiaľ vo svete nemá obdobu. Projekt s pracovným názvom The Line sa bude rozprestierať na dĺžke 170 kilometrov a predpokladá sa, že v jeho priestoroch bude žiť približne milión obyvateľov. S výstavbou mesta by sa malo začať už v týchto dňoch a ukončená by mal byť v roku 2025.

 

the line saudska arabia megamesto zelen 4

 

Lineárne mesto nebude mať žiadne autá ani ulice, pričom všetci obyvatelia budú bývať päť minút chôdze od základných zariadení. Megamesto bude pozostávať z prepojených komunít - mestských modulov a bude spájať pobrežie Červeného mora so severozápadom Saudskej Arábie.

Náklady na vybudovanie mesta sa odhadujú na 500 miliárd dolárov, ktoré z najväčšej časti pokryje vláda Saudskej Arábie prostredníctvom financií z fondu verejných investícií a v menšej miere bude pokrytá z príspevkov súkromných investorov.

 

the line saudska arabia megamesto zelen 2

 

„Vysokorýchlostná preprava, verejné služby, digitálna infraštruktúra a logistika budú hladko integrované do vyhradených priestorov, ktoré bežia v neviditeľnej vrstve pozdĺž trasy,“ popisuje projekt vo svojom vyhlásení Mohammed bin Salman.

Autonómne vozidlá budú v dopravnej infraštruktúre kombinované s vysokorýchlostnou podzemnou nákladnou dopravou a ultra rýchlou linkou podzemného metra. Preprava z jedného konca mesta na druhý nebude trvať dlhšie ako dvadsať minút. Nad zemou sa budú nachádzať dôležité inštitúcie, firmy, obchodné centrá, školy a škôlky, ale aj parky, plochy zelene, ihriská, pláže a ostatné exteriérové priestory na relax a oddych. Všetky budovy budú mať nulovú uhlíkovú stopu a budú zásobované čistou energiou.

 

the line saudska arabia megamesto zelen 3

 

Celým projektom chce korunný princ reagovať na znečistenie životného prostredia, zvyšujúce emisie CO2 vo vzduchu, stúpanie hladín morí. Poukazuje na to, že je možné vystavať nové mesto so všetkou infraštruktúrou a potrebami na život v súlade s prírodou a bez toho, aby sa obetoval čo i len kúsok prírody.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: NOEM, Middle Eeast Eye

 

ZDIEĽAJTE NÁS