Reštaurácia Under v Nórsku bola pred tromi rokmi otvorená ako prvá a najväčšia podmorská reštaurácia v Európe. Plánom autorov projektu - architektonického štúdia Snohetta, bolo okrem pôsobivého miesta na zážitkové stravovanie aj vytvorenie miesta, ktoré prirodzene zapadne do morského prostredia a rozšíri ho.

 

snohetta 1

 

Dnes, po troch rokoch štúdio zverejnilo fotografie, ktoré ukazujú, ako bola reštaurácia prijatá do miestneho ekosystému. Objekt reštaurácie s rozlohou 495 metrov štvorcových bol ponorený do vôd oceána v odľahlej nórskej oblasti Lindesnes, na mieste kde sa Baltské more stretáva s Atlantickým oceánom. Lokalita je vďaka tomu biologicky veľmi rozmanitá a postupne sa v nej táto stavba prirodzene rozširuje ako umelý útes.

 

snohetta 3

 

Snohetta navrhla reštauráciu ako betónovú trubicu, ktorá má pripomínať potopený periskop. Betón zostal navonok vystavený a vytvoril hrubú povrchovú úpravu, na ktorú sa môžu prisať riasy a mäkkýše. Tieto žijú na povrchu reštaurácie, tvoria umelý mušľový útes, ktorý čistí vodu a prirodzene priťahuje viac morských tvorov.

 

snohetta 4 snohetta 4

 

Steny budovy sú mierne zakrivené a hrubé pol metra a boli navrhnuté tak, aby zabezpečili odolnosť proti vlnám a tlaku vody. Okrem toho, že budova poskytuje jedinečný zážitok zo stravovania pre hostí, poskytuje tiež morským biológom jedinečný priestor na štúdium morského života bez toho, aby ho rušila, a povzbudzuje zároveň návštevníkov, aby sa dozvedeli o podmorskom živote viac jeho bezprostredným pozorovaním zblízka. Vo vnútri je morský život pozorovateľný cez obrovské akrylové okno, ktoré je viditeľné z každej úrovne v budove. Vytvorené na pozorovanie v noci bolo tlmené vnútorné osvetlenie.

 

snohetta 2

 

Architekti zo štúdia sú s výsledkom svojho projektu spokojní a nadšení, príroda totiž plne prijala budovu, obývala ju. Zvyšuje tak biodiverzitu oblasti a priláka ďalšie rastlinstvo a živočíšstvo v tejto oblasti.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Architektonické štúdio Snohetta

ZDIEĽAJTE NÁS