Blížia sa najkrajšie sviatky v roku. Vianoce by mali byť predovšetkým o pokoji, radosti a pohode, ktorá počas nich vládne v našich domácnostiach. Skúsme sa teda zamyslieť nad tým, ako sa oslobodiť od stresov, zbrklého zháňania nepremyslených darčekov (hoc aj cez internet), nadmerného nakupovania potravín, ktoré možno ani nezužitkujeme a podobne.

 

vianoce darceky eko zazitok udrzatelnost 1

 

V nasledujúcich týždňoch si vždy priblížime jednu oblasť týkajúcu sa Vianoc, ktorú môžeme tento rok poňať inak. Ekologickejšie, zdravšie, pokojnejšie i udržateľnejšie. Dnes to skúsime na tému darčekov.

Povedzme si na rovinu, darček poteší každého z nás. Je dôkazom, že niekto blízky na nás myslí, chce nás potešiť alebo nám preukázať vďaku či úctu. V každej rodine je zvyk obdarovávania blízkych iný. Pri mojom malom prieskume som zistila nasledovné. Niekde (zväčša tam, kde už deti odrástli) sa obdarujú jedným väčším darom pre všetkých. V iných si stanovia pravidlo jedného darčeku pre každého člena rodiny. V niektorých domácnostiach si jej členovia vylosujú svojho obdarovaného a dajú darček len jemu. Často hrajú hlavnú úlohu počas Vianoc deti, ktorým chcú rodičia či starí rodičia splniť všetky priania, a vtedy sa darčeky sústredia najmä na najmladších členov rodiny. Ale sú aj rodiny, kde sa obdarovávajú všetci navzájom. Niekde si potrpia na prekvapenia, ktorými svojich blízkych potešia, ale v niektorých prípadoch naozaj len prekvapia.

Ako sa teda vyhnúť tomu, aby sme darovali veci, ktoré niekto nevyužije, prípadne ich len posunie ako nevhodný dar niekomu inému? Spýtať sa na želanie svojho blízkeho priamo nie je určite zlý spôsob. Veď aj deti vedieme k tomu, aby si svoje vianočné priania napísali a poslali v liste Ježiškovi. Ak chcete byť sofistikovanejší, sledujte nepriamo vyslovené túžby svojich blízkych počas celého roka a zaznamenajte si ich. Keď príde čas, zvážte svoje možnosti a vyberte si, čím blízkeho potešíte. Vianoce nie sú preteky. Určite neporovnávajte, akým darom sa komu zavďačíte viac, čo je drahšie alebo luxusnejšie.

 

vianoce darceky eko zazitok udrzatelnost 2

 

Peknou cestou premysleného obdarovania je aj vytvorenie vlastnoručných darčekov. Diela vyrobené vlastnými rukami sa stávajú čoraz oceňovanejšie. O to viac, ak máte skutočne talent na vytvorenie krásneho vlastnoručného diela. Môže ísť o háčkovanú šatku, maľované medovníčky, kalendár na stôl, pletené ponožky, domáci sirup z vlastných dopestovaných plodín, hranice v tomto prípade nie sú vôbec stanovené.

A čo tak darovať zážitok? Spomienky z prežitých okamihov v nás zostávajú už navždy. A je úplne jedno, či pôjde o dovolenku, let balónom alebo výstup na najvyššiu horu v Alpách. Každého poteší niečo iné, a často krát môže ísť o zdanlivú maličkosť. Napríklad permanentku na domácu masáž, hranie obľúbených hier s dieťaťom, výlet podľa vlastného výberu, aktívne alebo pasívne absolvovanie športových zápasov či kultúrnych podujatí a podobne.

Inou kategóriou je venovať nehmotný darček, ktorým môžeme potešiť ešte niekoho iného. Napríklad prispieť na starostlivosť o zvieratko v ZOO či útulku v mene obdarovaného. Obľúbené sú tiež vstupenky na podujatia, kurzy alebo výstavy. Možností je veľa, skúste teda tento rok porozmýšľať, akou cestou sa pri obdarovávaní vydať a predovšetkým sa pred realizáciou "nového" trendu poraďte so svojimi najbližšími.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS