Počas novembra sa v škótskom Glasgowe konala Konferencia OSN o zmene klímy. Hostitelia pripravili pre hostí okrem tradičných rokovacích miestností aj špeciálnu sálu nazvanú Konferencia stromov.

 

konferencia stromy OSN ekologia glasgow 1

 

Britský dizajnér Es Devlin vytvoril miestnosť - čistinku, pozostávajúcu zo 197 druhov stromov a rastlín. Počet stromov a rastlín bol symbolický a zodpovedal počtu 197 štátov, ktoré v roku 1994 podpísali zmluvu OSN o zmene klímy. Devlin dúfal, že priestor plný stromov bude mať pozitívny vplyv na prebiehajúce rozhovory. Sála mala kontrastovať s atmosférou tradičných konferenčných miestností, ktoré sú často presvetlené, klimatizované, sterilné a neútulné.

Počas 12-dňovej konferencie tu mali možnosť prednášať a komunikovať s účastníkmi konferencie napríklad klimatická aktivistka Greta Thunbergová, bývalý americký viceprezident Al Gore a prvá škótska ministerka Nicola Sturgeonová. Po ukončení konferencie sa flóra tvoriaca sálu znovu vysadila podľa vopred stanoveného cieľa v komunitnej záhrade v Glasgowe.

 

konferencia stromy OSN ekologia glasgow 4

 

Tento projekt nie je ojedinelý, na problematiku klimatických zmien upozornila podobná 400 - stromová inštalácia na Design Biennale v Londýne. Dočasný les s tisíckou stromov má byť vysadený aj počas mesiaca december 2021 v americkom meste Miami. Iným cieľom je projekt budúcnosti, v ktorom chcú jeho realizátori vysadiť rovnaký počet stromov, aký je počet áut parkujúcich v centrách amerických miest do roku 2036.

 

konferencia stromy OSN ekologia glasgow 2

konferencia stromy OSN ekologia glasgow 3

 

Ale vráťme sa ešte k cieľom a záverom Konferencie OSN. Výsledkom tohtoročnej dohody jednotlivých štátov je záväzok, ktorí si svetoví lídri na konferencii dali, a to zastaviť odlesňovanie a znehodnocovanie pôdy na našej zemeguli do roku 2030. Pod dohodu sa podpísali predstavitelia krajín, na území ktorých dochádza k čoraz rýchlejšiemu odlesňovaniu, konkrétne Brazília, Rusko, USA, Čína, Francúzsko i Austrália. Predstavitelia Greenpeace však túto dohodu kritizujú, pretože nie je podľa ich názoru dostatočne promptná.

Pripravila: Petra Adamcová
Fotografie: Dezeen.com

ZDIEĽAJTE NÁS