V minulom článku o využití opadaného lístia v záhrade sme vám sľúbili aj zopár nápadov na jesenné dekorácie z listov. Tvorenie je skvelá aktivita pre dospelých ale najmä deti, obzvlášť keď môžu tvoriť spolu s rodičmi, a stráviť tak spoločne príjemný čas

 

listy dekoracia stol

 

Klasikou je obtláčanie listov namaľovaných vodovými alebo temperovými farbami na výkres. Čím viac druhov lístia, rôznych veľkostí a tvarov, a čím širšia voľba farebného spektra, tým je výsledok krajší. Na dozdobenie výkresu môžeme použiť aj drevené kúsky, vetvičky alebo kamienky, z ktorých sa vytvorí rám obrazu. Inou výtvarnou technikou je lepenie listov do tvaru zvierat, stromov alebo kvetín, s možnosťou dotvorenia obrázku domaľovaním.

 

listy dekoracia jezko

 

Ak máte listov v záhrade viac, vyskúšajte trojrozmerné zvieratká. Na tenký drôt sa napichujú listy tesne za seba, až vytvoria listového hada alebo húsenicu. Na začiatok drôtu sa nakreslí tvár a uzatvorí sa drôt šípkou, gaštanom alebo iným prírodným materiálom.

 

listy dekoracia husenica

 

 

Zruční kreatívci si môžu vyskúšať aj ozdobný jesenný veniec z lístia. Na kúpenú okrúhlu základňu, alebo vlastnoručne zhotovený kruh z halúzok sa postupne lepia listy, ktoré pokryjú celý povrch kruhu. Listy sa môžu kombinovať so sušenými kvetmi, bylinkami alebo kamienkami. Nápadom sa medze nekladú, je to len o estetickom vnímaní každého človeka.

 

listy dekoracia veniec

 

Dekorácia z jesenných listov vyzerá krásne aj priamo na kuchynskom alebo jedálenskom stole. Jej súčasťou môže byť svietnik, sviečku však treba umiestniť separovane do skla alebo keramiky, pretože všetky súčasti dekorácií sú suché a horľavé. Listy sú priateľské ku všetkým prírodným kombináciám, nič nepokazíte jabĺčkami, jarabinami, šiškami ani malými ozdobnými tekvicami.

 

listy dekoracia stol 2

Text: Petra Adamcová

Foto: Petra Adamcová, Pixabay

ZDIEĽAJTE NÁS