Cali, organizátor hudobných festivalov Fest Dobre, ale aj gitarista, pesničkár a hudobník. Pred niekoľkými rokmi sa rozhodol odísť z mesta. Domček, ktorý si vybral, stál uprostred poľa v neudržiavanej záhradke. Dnes je jeho bývanie kúskom zelenej oázy, kde žije v symbióze so zvieratami a doslova v objatí prírody.

 

cali 2

 

Viem, že s prírodou si spätý, odkedy ťa poznám, ale viem aj to, že si žil v meste a v paneláku. Kedy si pocítil nutkanie presťahovať sa relatívne ďaleko od mesta, do menšej obce v obklopení prírodou?

Áno, máš pravdu, vyrastal som v paneláku. No už od útleho detstva som mal potrebu mať v mojej blízkosti prírodu a veľa živého. Naši mi nedovolili síce žiadneho psíka, ale náš byt bola veľmi slušná zbierka všakovakých tvorov zo sveta živočíšnej ríše. Ak si pospomínam, tak určite to boli akváriové rybičky, raky, žaby, mloky, cvrčky, rôzny hmyz, myši, škrečkovia, morčatá, králiky, ježkovia, prípadne zachránené vtáky a ďalšie radosti, na ktoré si už ani nespomeniem. Zbožňoval som prázdniny vo Veľkom Záluží u uja alebo u krstného, ktorý bol poľovníkom a ukazoval mi tajomstvá prírody. S otcom sme chodievali na ryby, na hríby a veľmi skoro som začal byť takmer celé prázdniny ešte ako tínedžer v lesoch, prírode. Začínal som práve so skautmi a potom medzi trampmi. Som nesmierne vďačný za detstvo, či moje tínedžerské obdobie, ktoré som strávil veľmi úzko spojený s prírodou a lesom. Po strednej škole som šiel študovať do Anglicka a tam som žil na polosamote, opäť v blízkosti lesa, parkov, záhrad. Ako panelákové dieťa som už od malička túžil žiť v dome a obklopený prírodou.

 

cali zahrada uvodna

 

Dnes, keď vidím tvoju nádhernú záhradu, ako z rozprávky, rada by poznala jej príbeh. Či bola taká krásna už keď si ju po prvý raz uvidel alebo je jej dnešná podoba výsledkom tvojej práce a úsilia?

No, ono to nebola ešte záhrada, ako ju možno vidieť teraz. Približne z polovice to bolo pole, ktoré bývalí majitelia každoročne obrábali a z druhej polovice divorastúce slivky, tŕnie. Len pár orechov, čerešňa a jabloň, ktoré postupne odchádzali. Keďže 30- árový pozemok nebol z väčšej časti oplotený, tak cez priľahlé polia prichádzali rôzne zvieratá, čo ma fascinovalo. Napríklad, keď mi na jeseň prišla obrať jabloň črieda jeleňov. Samozrejme, moje prvé ovocné výsadby decimovali králiky a srnky. Neskôr sa mi podarilo pozemok oplotiť a začal som kultivovať i tú neobrobenú časť a budovať záhradu od úplného začiatku. A zdá sa, asi aj celkom inak, než je zaužívané.

Čo pre teba záhradka znamená? Je prostriedkom na dopestovanie bio zeleniny a ovocia, miestom na relax, šport či chov zvieratiek?

Predovšetkým je to pre mňa dobitie bateriek, relax, ale, samozrejme, aj zabezpečenie zdravého ovocia a zeleniny pretože nepoužívam postreky. Najmä, keď prišla pandémia, som si už zjari chystal zásoby aj zeleniny. Je úžasné, keď sa dokážeš odstravovať v podstate len tým, čo si dopestuješ.

 

cali 4

 

Keď sme pri tých zvieratkách, žijú s tebou a v tomto priestore v symbióze. Kto sú tvoji najbližší susedia a kamaráti zo živočíšnej ríše?

Moja záľuba v zvieratách z detstva, samozrejme, pokračovala aj neskôr. Konečne som si mohol splniť sny a mal som možnosť zadovážiť si môjho prvého psíka. Bola to borderka Ňuna. O rok na to prišla ďalšia borderka Bibi. No okrem nich som mal aj ovce, kozu, morské prasiatka, sliepky, kocúrov. Po odchode mojich hafanov som veľa času trávil mimo domova, a tak na zvieratká už nebol priestor, teda tie domáce. Avšak záhrada, ktorú som vytvoril poskytla domov či útočisko množstvu zvierat i tak. Len minulú jar som napočítal 32 druhov vtáctva, ktoré či už u mňa zahniezdilo, alebo prišlo na návštevu. Delíme sa o úrodu a mám s nimi i dohodu. Funguje to. 

 

cali 3

 

Tak ako každý z nás, aj ty máš svoju prácu, ktorá ťa živí, veľa aktivít a záujmov. Ako sa dá starostlivosť o také pekné prostredie skĺbiť s ďalšími povinnosťami, inak povedané, koľko času ti zaberie "záhradníčenie"?

Najskôr musím s úsmevom dodať, že aj keď to možno nie je až také spisovné či zaužívané... ale radšej ako záhrad-ničenie, používam slovo záhradkárčenie. No veru toho času najmä tento rok je menej, čo by som rád venoval záhradke. Mám svoju prácu a popri tom aj veľa aktivít, organizujem festivaly, koncerty, manažujem umelcov a i sám som sa vybral tento rok na dráhu pesničkára, ktorý nahráva album a koncertuje. Aj keď je to možno ten najnáročnejší čas pre kultúru vďaka pandémii..., ale cítim to, že to má ísť konečne von tento rok. Záhradku som však od samého začiatku budoval tak, aby som nebol jej otrokom, ale aby si aj žila a pomáhala v symbióze navzájom. A to je už viditeľné či už v okrasnej časti, ale aj v ovocnom sade, kde mám asi 150 stromov a krov.

 

cali 5

 

Na záver trochu filozofie... Čo pociťuješ v krásny slnečný deň pri šume trávy a vôni kvetov, keď sa posadíš do svojej záhrady so šálkou bylinkového čaju a s kúskom domáceho koláča? Alebo počas mrazivých dní, keď kráčaš vŕzgajúcim snehom nadýchať sa čerstvého vzduchu vo svojej záhrade?

Hmm. Milujem rána. Kedysi som mal takú hodinovú prehliadku, kým som si so šálkou kávy prešiel celú záhradu s bosými nohami v rose. Do misky som si pozberal drobné ovocie a potom si to dal ako raňajky. Tento rok som začal ešte cvičiť aj jogu a som vďačný za ten priestor, ktorý som vytvoril a dodáva mi úžasnú energiu. Som vďačný za možnosť tvoriť krásno a prežívať každý okamih naplno, keď som v záhrade. Myslím, že je veľmi dôležité, aby sme vo svojom okolí vytvárali hodnoty, ktoré zostanú aj keď my tu už nebudeme. Mám konkrétne na mysli sadenie stromov, kvetov, budovanie záhrad. Či už tých našich, alebo komunitných, či výsadbu parkov, alebo miest, ktoré zadržia vodu, vytvárajú lepšiu klímu. Cítim, že je to i moje poslanie, dar a cesta, ktorou chcem ísť.

Zhovárala sa: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS