Francúzska riviéra je známa svojim nádherným pobrežím, trblietavou plážou a lákajúcou promenádou.  V Cannes, meste preslávenom hviezdnym filmovým festivalom pribudla nová umelecká inštalácia. Konkrétne v hĺbkach Stredozemného mora vzniklo Múzeum podvodného umenia.

 

cannes muzeum pod vodou znecistenie more ochrana 3

 

Britský umelec a sochár Jason de Caires Taylor vytvoril zaujímavý projekt, inštaláciu série sôch neďaleko ostrova Sainte - Marguerite v Stredozemnom mori. Šesť sôch, ktoré vytvárajú expozíciu výstavy sú vyrobené z pH neutrálneho cementu. Zobrazujú portréty miestnych obyvateľov žijúcich v Cannes, od detí až po seniorov. Na financovaní tohto ekologického projektu sa podieľal tamojší mestský úrad a radnica.

Cieľom inštalácie je upriamiť pozornosť na upadajúci stav svetových oceánov, pretože Stredozemné more, kedysi zrelý rybársky revír, je plné znečistenia, trpí nadmerným rybolovom a do obdobia pandémie aj neutíchajúcim turistickým ruchom.

 

cannes muzeum pod vodou znecistenie more ochrana 1  cannes muzeum pod vodou znecistenie more ochrana 2 

 

"Podvodný ekosystém bol v priebehu rokov neustále degradovaný a znečisťovaný ľudskou činnosťou,“  hovorí Jason de Caires Taylor a predstavuje podrobnejšie svoj projekt. "Každá socha pod morom má hmotnosť desať ton a ich inštalácia je určená predovšetkým pre šnorchlistov. Vstupné sa neplatí; jednoducho choďte na svoju loď alebo si prineste vlastné vybavenie na šnorchľovanie a objavte ich.“

Predtým, ako de Caires Taylor vytvoril tieto umelecké diela, vložil inzerát do miestnych novín. Pozval miestnych obyvateľov, aby poskytli svoje tváre k dispozícii umeniu. Z dobrovoľníkov vybral 40 osôb a tieto tváre aj odlial. Z počtu 40 vybraných tvárí, potom zúžil výber na šesť ľudí, ktorí boli vybratí intuitívne a náhodne. Konkrétne ide o kurátora, podnikateľa, školákov a staršieho rybára.

 

cannes muzeum pod vodou znecistenie more ochrana 4

cannes muzeum pod vodou znecistenie more ochrana 5

 

Rybár, ktorý je tiež stvárnenou sochou sa volá Maurice a má 80 rokov. Práve on sa vyjadril, že počas desaťročí sledoval úpadok pobrežného ekosystému aj vďaka nadmernému rybolovu. Dnes chytá len 20% z toho, čo dokázal uloviť kedysi. To má obrovský negatívny dopad na všetky ekosystémy.

Ďalším problémom je súčasné znečistenie všetkých morí. Pred inštaláciou sôch musel umelec vyčistiť dno mora. „Boli tam odpadky, staré potrubia, vyradené lodné motory a káble. Myslím si, že mnohí z nás majú mylnú predstavu, že podmorský svet je krásny a plný koralových útesov. Kedysi to tak určite bolo, ale dnes to tak nie je a musíme urobiť všetko pre to, aby sa tento stav aspoň čiastočne prinavrátil," uzatvára svoje rozprávanie umelec.

Pripravila: Petra Adamcová
Zdroj informácií a foto: Jason de Caires Taylor, Dezeen

 

ZDIEĽAJTE NÁS