Záujem o vegetačné strechy sa z roka na rok zvyšuje, zelená infraštruktúra má v súvislosti s klimatickými zmenami veľký potenciál. Rast zelených striech by mal byť akcelerovaný aj dotáciami z EÚ a nevyhnutnosťou zadržiavania vody v krajine. O popularite a budovaní zelených striech, o možnostiach získania dotácii sme sa rozprávali s predsedom Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru i majiteľom spoločnosti SkyGardens–zelená strecha Ing. Branislavom Siklienkom.

 

strechy siklienka 2

 

Zelené strechy postupne získavajú popularitu aj na Slovensku. V porovnaní s európskymi krajinami sme však stále na chvoste. Prečo?

Je niekoľko faktorov, ktoré formujú slovenský trh. Predovšetkým je to nízke povedomie o benefitoch zelených striech, vyššie investičné náklady, slabá podpora vegetačných striech samosprávami a štátnymi inštitúciami. Podľa môjho odhadu sa na Slovensku inštaluje niekoľko desiatok tisíc metrov štvorcových ročne. Na porovnanie, v roku 2019 v Česku pribudlo 256 tisíc m², v Rakúsku 1miliónov m² a v Nemecku 7,2 miliónov m² zelených striech.

Prečo sa oplatí mať zelenú strechu na rodinnom dome?

Poviem to na vlastnom príklade. V lete sme v izbách pod strechou mávali bez klimatizácie teplotu až 29 stupňov. Toto leto sme mali maximálne 26 stupňov. To je už citeľný rozdiel, navyše, usporíte na chladení. Zelené strechy predlžujú životnosť hydroizolácie tým, že na ňu nepôsobí UV žiarenie. Uvádza sa, že sa životnosť predĺži dvoj- až trojnásobne. To je ďalšia úspora. Preto sa na zelenú strechu treba pozerať ako na investíciu, nielen ako na náklady, ktorý musíme na začiatku vynaložiť. Porovnávať náklady na „klasickú“ strechu a na zelenú nie je správne, do úvahy by sme mali brať aj prevádzkové náklady, resp. úspory. 

 

strechy siklienka 3

 

V súčasnosti veľa developerov realizuje vegetačné strechy na nových budovách.

Developeri sú ťahúňom pokiaľ ide o prírastok metrov štvorcových zelených striech. V ich prípade zvyšuje zelená strecha atraktivitu budovy. Keď dnes chcete predať alebo prenajať priestor, musíte sa odlíšiť. Atraktívna zelená strecha robí PR zadarmo. Budú o vás písať. Trh sa o vás dozvie. Dnes sú preferované budovy, ktoré sú „zelené“, nielen technológiami, ale aj prostredím.

Práve Plán obnovy by mal podporovať budovanie zelených striech. Kto bude mať nárok na dotáciu a aká bude výška príspevku?

Od roku 2022 bude možné čerpať dotáciu na zelenú strechu. Financovanie bude určené na rodinné a bytové domy a bude platiť aj na obnovy verejných budov, tzn. školy, škôlky a budovy vo vlastníctve štátu a samospráv. Zatiaľ nie sú dostupné informácie, v akej výške bude možné dotáciu čerpať. Aktuálne možnosti zverejňujeme na našom webe.

 

strechy siklienka 5

 

V šírení osvety ide príkladom aj prezidentka Zuzana Čaputová. Na streche Karáčoniho paláca by mala vzniknúť zelená strecha. Ako vnímate tento postoj?

Pani prezidentka pozitívnym príkladom zdôrazňuje nevyhnutnosť starať sa o životné prostredie, pretože ho zanechávame našim deťom. Prezidentský palác sa zaviazal byť prvým uhlíkovo neutrálnym úradom do roka 2030. Ako predsedu Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru ma prizvali k auditu, ktorý sa na tento účel vypracoval. Som rád, že pani prezidentka chce mať zelenú strechu aj u seba a dúfam, že týmto krokom pomôže ich popularizácii.

Vaša spoločnosť realizuje zelené strechy po celom Slovensku. Poskytujete podporu aj pri plánovaní?

Spolupracujeme s architektmi a projektantmi. Oni sú na začiatku celého procesu. Lebo je dôležité, aby bola zelená strecha správne navrhnutá a dokázala dlhodobo fungovať a poskytovať majiteľom želané benefity. Často sa stáva, že zelená strecha je navrhnutá z odľahčených materiálov, napríklad z minerálnej vlny alebo nasiakavých geotextílií, pričom staticky by stavby uniesli aj substrát. Pre rastliny je substrát prirodzenejší a darí sa im v ňom oveľa viac. Na trhu je dostupných viacero kvalitných a overených riešení od certifikovaných dodávateľov, z ktorých možno vybrať optimálne riešenie. V súčasnosti majú architekti, projektanti i realizátori záujem o naše školenia medzinárodných štandardov na navrhovanie, realizáciu a údržbu zelených striech. Zároveň pre realizačné firmy predávame prostredníctvom e-shopu certifikované materiály na vegetačné strechy. Aj v tejto oblasti je veľký potenciál na osvetu. Naša spoločnosť opravovala niekoľko striech, ktoré boli realizované neodborne, pretože nesledovali štandardy alebo použili nevhodné materiály a postupy. Stáva sa to najmä v prípadoch, keď investor hodnotí len na základe nízkej ceny. Žiaľ, často tak prichádza o benefity zelenej strechy a vystavuje sa riziku jej výmeny, čím sa strecha predraží.

 

strechy siklienka 4

 

Zhovárala sa: Petra Adamcová
Viac informácií: www.zelena-strecha.sk

 

ZDIEĽAJTE NÁS