Aj veľké a rušné sídlisko v meste môže mať vo svojom bezprostrednom okolí krásny prírodný kút. Takýto vznikol nedávno na sídlisku Jižní Svahy v moravskej metropole Zlín. Posedenie v tráve, výhľad na vodnú hladinu a štrkové chodníčky na prechádzanie sa pomedzi trávnaté plochy. Nad zelenou krajinou sa týči vyhliadková lávka s atypickým mobiliárom a výhľadom do krajiny.

 

jiznisvahy sykorova 2 zlinsko 5 uvod

Zdroj foto: zlinsko-luhacovicko.cz

Ekologický prínos

Vodný biotop s rozlohou tisíc metrov štvorcových čerpá vodu z dvoch zdrojov. Okrem vŕtanej studne sú to aj strechy okolitých bytových domov. Zrážková voda je privádzaná samostatnou dažďovou kanalizáciou do akumulačnej nádrže, pomocou ktorej sa v biotope udržiava stála hladina. Zrážková voda bude v letných mesiacoch slúžiť aj na zálievku zelene. Vodná hladina má tiež chladiacu funkciu s unikátnymi tepelne akumulačnými vlastnosťami vody ako takej – odparovaním z otvorených vodných plôch, ktoré sa priamo podieľajú na ochladzovaní územia.

 

jiznisvahy sykorova 2 zlinsko 3

jiznisvahy sykorova 2 zlinsko 1 uvod

Zdroj foto: www.zlinsko-luhacovicko.cz

Priestor na aktívny oddych i relaxáciu

Tento umelo vytvorený prírodný biotop láka k oddychu, športu, piknikom i inak príjemne stráveným chvíľam voľného času. Sedieť a ležať sa dá na drevených ležadlách, vlnovkových platách alebo na múrikoch priamo pri vodnej hladine. Dominantou územia je 40 metrov dlhá oceľová vyhliadková lávka vedúca cez terénny priekop. K dispozícii návštevníkom je ihrisko na pétanque.

 

jizni svahy peška zlin 1 jizni svahy peška zlin 2

Foto: David Peška

 Z parku na výlet do lesa

Samotný biotop je doplnený mólom s možnosťou ďalšieho posedenia. Novo vysadené stromy, kríky i trvalky dolaďujú moderný prírodne poňatý výzor celej oblasti. Celý centrálny park má rozlohu 11 hektárov a je krásnym príkladom oživenia mestského prostredia uprostred sídliska. Park je aj ideálnym východiskovým bodom turistických ciest, a to vďaka blízkemu susedstvu s lesom.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS