Architektonické a dizajnérske štúdio Snohetta nainštalovalo na pobreží mora v Nórsku prírodnú kamennú cestu, ktorá sa objavuje a mizne s prílivom, aby ilustrovala "plynutie času".

 

snohetta chodník 2

 

Inštalácia Traelvikosen Scenic Route je koncipovaná na pobreží s výhľadom na horu Torghatten v mestečku Helgeland a povzbudzuje cestujúcich, aby spomalili a pozorovali prírodu. Scénická cesta pozostáva z 55 odrazových mostíkov, umiestnených v rade pozdĺž piesočnatého morského dna tak, aby sa ich viditeľnosť a dostupnosť menila v závislosti na prílive a odlive vody.

 

snohetta chodník 1

 

Konkrétny počet mostíkov bol potrebný na prepojenie pobrežia a neďalekého malého ostrovčeka. Jednotlivé kamene sú žulové, široké 500 milimetrov, aby bola cesta čo najužšia, ale zároveň umožňovala dvom ľuďom prejsť v protismere okolo seba. Tunajšie čisté more umožňuje pri chôdzi sledovať život pod hladinou.

 

snohetta chodník 6

 

Podľa hlavnej krajinnej architektky štúdia They Kvamme Hartmannovej je hlavnou inšpiráciou projektu čas a to, ako ho možno zažiť v prírode. "V prírode príliv predstavuje základný koncept času a neustále sa meniaci rytmus samotnej prírody. V protiklade so štvorcovými kameňmi sú na dne umiestnené veľké okrúhliaky, čím sme chceli podnietiť zvedavosť a povedomie návštevníka," hovorí o inštalácii hlavná architektka.

 

snohetta chodník 3

 

Traelvikosenská scénická cesta je súčasťou nórskych turistických trás, čo je séria zážitkov pre cestujúcich na ich potulkách. Pozdĺž konkrétnych vybraných ciest v Nórsku sa upriamuje pozornosť návštevníkov na prírodné zázraky, ktoré umocňuje umenie, dizajn a architektúra s dôrazom na jedinečnú krajinu a kvality rôznych lokalít. 

 

snohetta chodník 6

 

Podľa architektky Hartmannovej táto scénická cesta nabáda na spomalenie a pozorovanie prírody. „Navyše však všetci dúfame, že zapáli nové úvahy o samotnej prírode a o tom, ako sa o ňu postaráme do budúcnosti. Ak sa naozaj chceme lepšie starať o našu prírodu, potrebujeme aj viac ľudí, aby ju videli a dozvedeli sa o nej viac. Zažiť detaily, čas a samotnú prírodu, a teda ju aj lepšie pochopiť a pozorovať jej neustále sa meniace rytmy."

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Dezeen

 

ZDIEĽAJTE NÁS