„Neviditeľná“ vila postavená v Nórsku bola postavená ako prístavba k historickej farme a je s rešpektom začlenená do okolitej chránenej prírody. Historická budova farmy sa nachádza v chránenej oblasti neďaleko fjordu Oslo, ktorá je obývaná už od čias Vikingov.

 

villa aa norsko oslofjord 1

 

Budova nazvaná Villa Aa je architektonickým počinom dánskej kancelárie CF Møller Architects. Postavená bola ako rezidencia pre ďalšiu generáciu rodiny na priľahlej farme a je navrhnutá tak, aby sa prispôsobila predpisom pre chránenú oblasť, povahe lokality a využívaniu ako kancelárie i domova zároveň.

Dispozícia vily vytvára prepojenie medzi formálnymi a neformálnymi funkciami domu a spája praktickosť a pohodu. Hlavný vchod sa nachádza na severozápadnej strane budovy. Druhý vchod do domu tvorí malé schodisko so zeleným svetlým nádvorím. To je prepojené s miestnosťou, ktorú je možné využiť ako kancelársku hosťovskú izbu a posilňovňu. Južná fasáda je takmer kompletne sklenená a ponúka fantastický výhľad na neďaleký fjord. Veľké posuvné dvere a steny domu prepájajú vilu so záhradou a exteriérom.

 

villa aa norsko oslofjord 2

villa aa norsko oslofjord 6

 

Formálna obývacia izba, kuchyňa a tri hlavné spálne sú orientované do veľkorysých vonkajších priestorov. Rodinná obývačka je orientovaná na západ a končí menšou recepciou a pracovňou, ktorá v prípade potreby slúži aj ako hosťovská izba. Všetky tieto miestnosti majú strešné okná pre prenikanie prirodzeného osvetlenia.

 

villa aa norsko oslofjord 5

 

Zelená strecha na vrchole samotnej vily funguje ako horná terasa. Súčasťou spodnej terasy a záhrady sú dva vodné prvky, bazén s dažďovou vodou a ďalší bazén evokujú vodu z neďalekého fjordu. Voda v bazénoch zároveň odráža oblohu a svetlo rovnako ako fjord, a javí sa preto ako vizuálne spojenie s otvorenou vodou.

 

villa aa norsko oslofjord 4

 

Výber betónu ako primárneho materiálu využitého na stavbe je motivovaný betónovou stodolou, ktorá je súčasťou starej farmy. Betón bol použitý na steny, podlahy a terasy, schodiská, schody a bazény. Stĺpy a nosníky domu sú vyrobené z ocele. V interiéri sa používa drevo s rôznymi povrchovými úpravami ako lakované a dymové drevo. Vonkajšie drevené panely sú vyrobené z cédrových stromov. Podlahy vo vnútri domu sú z lešteného betónu a pokračujú až na vonkajšie terasy. Podlahy tak vizuálne aj pocitovo spájajú vilu so záhradou a bazénom a stierajú hranice medzi interiérom a exteriérom.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Archdaily

ZDIEĽAJTE NÁS