Nedávno navrhnutá rezidenčná výstavba architektonickej spoločnosti Jean Nouvel v ekvádorskom Quite pred niekoľkými dňami ukončila prvú z troch etáp výstavby projektu Aquarela. Spolu bude mať celý komplex rozlohu 136 580 metrov štvorcových a svojim vzhľadom splynie s okolitou hornatou krajinou.

 

aquarella 5

 

Prvá fáza výstavby Aquarely pozostáva z troch výškových budov a komunálneho vybavenia komplexu. Realizácia ďalších šiestich veží má byť ukončená a hotová do konca roku 2023. Každá budova má sedem až desať poschodí a je zavŕšená kamennou fasádou. Po úplnom dokončení projektu bude v jej interiéroch k dispozícii 573 rezidencií s jednou, dvoma alebo troma spálňami a veľkou vonkajšou terasou. Vnútorný priestor charakterizujú veľké sklenené okná, vysoké lamelové drevené okenice a otvorené priestory.

 

aquarella 2

 

Rezidencie Aquarela sa nachádzajú v oblasti obklopenej zeleňou a veľkými námestiami, strategicky umiestnenými a ľahko dostupnými v najlepšej obytnej štvrti údolia Cumbayá v ekvádorskom Quite. Ateliér architekta Jean Nouvela navrhol projekt budov so zakrivenými balkónmi, ktoré budú preplnené zeleňou. Tieto skalnaté záhrady majú za cieľ spájať obyvateľov s prírodou a posilňujú celkovú integráciu budovy. Okrem zelene na terasách a balkónoch majú budovy zelené strechy, čím sa zlepšuje tepelná izolácia budovy a vytvárajú sa ďalšie priestory na oddych a rekreáciu.

 

aquarella 3

 

Vybavenie je tiež zodpovedajúce očakávaniam v luxusnom rezidenčnom projekte. Pre rezidentov je k dispozícii klzisko, bowlingová dráha, hudobná miestnosť, minigolfové ihrisko, premietacie miestnosti, detské a tíndžerské miestnosti, herne, minigutbal, squashové kurty a vonkajšie tenisové kurty, bazény, vírivky, kúpele a niekoľko typov sáun.

 

aquarella 4

 

Okrem všadeprítomnej zelene sa snažia architekti sledovať maticu ekologickej efektívnosti, ktorá diktujú vedomé použitie materiálov, konštrukčných systémov a technického dizajnu a tiež využívanie pracovnej sily ľudí z najbližšieho okolia. V celom projekte je snaha o úsporu elektrickej energie, pitnej vody, zber a opätovné použitie dažďovej vody, úpravu vody, inštaláciu zavlažovacích systémov, ktoré preukazujú záväzok k zodpovednosti a uvedomelému prístupu k životnému prostrediu.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS