Mini rekreačný dom - chata neďaleko maďarského mesta Kőszeg bola postavená ako malý izolovaný úkryt v lese. Architekti dbali na jednoduchosť výstavby a harmonické začlenenie stavby do okolitej prírody.

 

chata madarsko beres architekt koszeg priroda prostredie 4

 

Samotná chatka je konštrukciou hranatého dreveného výlisku ukotvená na desiatkach štíhlych stĺpov. Rozloha vnútorného priestoru je 40 metrov štvorcových, čo architekti spoločnosti Béres opísali ako malé, ale pohodlné bývanie. Projekt obydlia bol navrhnutý tak, aby ho dokázal postaviť jeden človek. Zdvihnutie konštrukcie na stĺpy uľahčilo celkový proces výstavby, pretože nebolo potrebné kopať základy budovy. Umožnilo to taktiež umiestnenie chaty blízko už vyrastených dospelých stromov bez narušenia ich koreňov a okolitého prostredia.

 

chata madarsko beres architekt koszeg priroda prostredie 1

 

„Na najvyššej úrovni sme rešpektovali prírodné hodnoty lokality. Celý návrh stavby bol riešený tak, aby bola chránená okolitá príroda. Neboli potrebné žiadne výkopy ani zasypávanie strojmi, ktoré ničia prírodný kontext," povedal architekt Attila Béres. Exteriér budovy má jednotnú sivú farbu, ktorá má kontrastovať s interiérovými úpravami. V interiéri sú veľké okná, ktoré stierajú hranice medzi vonkajšom a vnútrajškom a vytvárajú pocit súznenia s prírodou. Celý interiér je koncipovaný tak, aby bola dosiahnutá útulnosť a teplé vyžarovanie priestoru.

 

chata madarsko beres architekt koszeg priroda prostredie 2

chata madarsko beres architekt koszeg priroda prostredie 3

 

V domčeku sa nachádzajú tri izby, kombinovaná kuchyňa s obytným priestorom, kúpeľnou a spálňou. Po celej dĺžke budovy sa vinie odkladacia polica, ktorá okrem praktického účelu poskytuje určitú kontinuitu medzi jednotlivými miestnosťami. V kuchyni a spálni sú odkryté drevené dosky na stenách a stropoch, ktoré celkový priestor zosvetlujú. Kúpeľňa s tmavším povrchom kontrastuje s ostatnými miestnosťami.

 

chata madarsko beres architekt koszeg priroda prostredie 6 chata madarsko beres architekt koszeg priroda prostredie 6

 

Interiéry zahŕňajú niekoľko priestorovo úsporných prvkov v rámci obmedzeného daného pôdorysu, ako napríklad výklenok v obývacej časti zabudovaný do okenného parapetu a vreckové dvere medzi každou miestnosťou. Dom nepoužíva žiadny mechanický chladiaci systém, keďže jeho okná sú umiestnené tak, aby umožňovali prirodzené vetranie. Kúrenie a ohrev vody zatiaľ zabezpečuje elektrina. Hlavnou myšlienkou a cieľom stavby bolo vytvoriť malé, pohodlné a jednoduché bývanie v súlade s rešpektovaním a úctou k životnému prostrediu.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Dezeen, Tamás Bujnovszky

 

ZDIEĽAJTE NÁS