toptrendy logosab logofacebook logo eshop logohladat logo

 

 

 

Bezodpadová domácnosť je trendom ekologického bývania

 

V minulom článku o separovaní a recyklácii odpadu sme uvádzali štatistické údaje, ktoré hovoria o tom, že jeden Slovák vyprodukuje za rok viac ako 350 kilogramov odpadu, a až 70 % z neho končí na skládkach a v spaľovniach.

 

 

zero waste bazar 1

 

 

Aj preto sa mnohí Slováci rozhodli žiť a propagovať systém bezodpadovej domácnosti. Tak sa poďme pozrieť, v čom bezodpadová domácnosť spočíva. Základnou myšlienkou ZERO WASTE je odpad nevytvárať, a keď, tak len v absolútne minimálnom množstve. Súvisí s tým aj minimalizmus ako taký, premyslené nakupovanie potravín, oblečenia i spotrebných tovarov.

 

 

zero waste kefky

 

 

Osoba, ktorá je hlavnou propagátorkou a hlásateľkou Bezodpadovej domácnosti - Bea Johnson, po 11 rokoch životného štýlu bez odpadu, vyprodukuje za rok so svojim manželom a dvoma synmi jeden kilogram odpadu. Skoro neuveriteľné, že? Za celých jedenásť rokov sa zdokonalila natoľko, že si vyrába napríklad vlastné maskary a ceruzky na obočie zo spálených orieškov a farby na líčka z kakaa.

 

 

zero waste balenie

 

 

Ak však o redukcii odpadu len uvažujete, treba začať niečím jednoduchším. 5 hlavných pravidiel systému hovorí o tom, že je nevyhnutné:

 

- odmietať

- redukovať

- znovu využívať

- recyklovať

- kompostovať

 

Odmietať je možné napríklad tovary, ktoré sú zabalené v jednorazových obaloch, mrkva v igelitových vrecúškach, zemiaky, pomaranče a mandarínky v sieťkach a podobne. Rovnako balenie cukroviniek v plastoch, slamky v reštaurácií, plastové tašky alebo vrecká, do ktorých sa ponúka balenie tovarov. Papier ušetríme odmietnutím propagačných reklamných prospektov, ktoré prichádzajú do našich schránok takmer denne.

 

Redukovať môžeme v prvom rade veci v našej domácnosti. Hovorí sa, že oblečenie, ktoré ste nemali na sebe dlhšie ako dva roky, si už neoblečiete. Kupovať módne vychytávky pre malé bábätká a deti je zbytočné, pretože deti rastú rýchlo a samotný štýl a vzhľad oblečenia vôbec neriešia. Niektoré elektronické prístroje si môžete zakúpiť navzájom so známymi i rodinou a využívať ich spoločne.

 

 

zero waste kupelna

 

 

Znovu využívať sa dajú napríklad kartóny, darčekové tašky či baliaci papier. V druhom slede ide o výmenu jednorazových spotrebných tovarov za znovu využiteľné. Sem patria napríklad z minulosti známe textilné vreckovky, plátenné tašky na ovocie, zeleninu, pečivo či chlieb, textilné tašky na nákup a podobne.

 

Recyklovať môžeme veci, ktoré sme zredukovali v našej domácnosti. Je možné ich darovať známym, kamarátom, chudobným, charite a podobne. Dnes už existujú v mnohých mestách darovacie skupiny, kde si môžete vymieňať, zdieľať, posúvať takmer všetko. Darováva sa elektronika, nevyhovujúce odevy, zariadenia domácnosti, nábytky, kozmetika, detské hračky, knihy, čokoľvek.

 

 

zero waste produkty

 

 

Kompostovať je možné, ak máte vlastnú záhradu. Ak nie, existujú nádoby na bioodpad, kde môžete veci vhodné na kompostovanie vhadzovať.

 

Bezodpadová domácnosť život nekomplikuje, ale zjednodušuje. Tak skúsime to?

 

Text: Petra Adamcová

Foto: Pixabay

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby