Neďaleko dánskeho hlavného mesta Kodane vytvorili jedinečný a ekologický projekt v oblasti mestského plánovania. Zhluky domov strategicky usporiadané do kruhov vytvárajú praktické záhradné mestečká, ktoré si obyvatelia žijúci v blízkosti prenajímajú na obdobie siedmych mesiacov v roku.

 

dansko kruhove zahrady 4

 

Stavby sú inšpirované tradičnými škandinávskymi dedinami spred mnohých storočí. Ľudia sa zhromažďovali v ich centrách a žili vo vzájomnom susedstve a symbióze. Domčeky a záhrady v dedinke Brøndby boli postavené v roku 1964 a ich hlavou myšlienkou bolo vytvorenie pokojného prostredia neďaleko rušného mesta, kde budú ľudia žiť vo vzájomnej interakcii ale s možnosťou zachovania si svojho súkromia.

V súčasnosti sú domy so záhradkami k dispozícii na prenájom pre obyvateľov žijúcich v mestách do dvadsiatich kilometrov. Od apríla do októbra si tu obyvatelia vytvárajú vlastné záhradky, pestujú zeleninu, kvety i ovocie. Trend zdravého životného štýlu je blízky aj obyvateľom Dánska, preto je pre nich prioritou dopestovať si plodiny, vlastnoručne, s využitím pre nich najvhodnejších ekologických postupov a pochopiteľne bez prídavku a pôsobenia chémie.

 

dansko kruhove zahrady 3  dansko kruhove zahrady 1 

 

Záhradné mestečko však využívajú obyvatelia nielen na ekologické pestovanie zeleniny či ovocia. Mnohí z užívateľov pozemku ho majú na príjemné trávenie voľného času uprostred zelene, na stretnutia s priateľmi pri grilovaní, posedení, na venovanie sa svojim záľubám, voľnočasovým a komunitným aktivitám.

Domy, ktoré sú súčasťou záhradného mestečka patria ku každej záhradke. Stanovené však je, že domy nie sú určené na bývanie, skôr na uskladnenie záhradníckych a voľnočasových potrieb. Je možné ich tiež využiť na krátkodobé preklenutie nepriaznivého počasia, pri spracovávaní plodov zo záhrady a jednorazové prespanie.

 

dansko kruhove zahrady 2

 

Záhrady v Brøndby Garden City sú k dispozícii na prenájom, ale domy v záhradách sú vlastníctvom majiteľa prenajímaného pozemku. Sú vybavené kanalizačnými systémami s tečúcou vodou a elektrinou, avšak obyvatelia môžu do svojich domovov bez obmedzení investovať vylepšenia, napríklad solárne vykurovanie, využitie dažďovej vody na spotrebné účely, zateplenie domov a podobne.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Henry Do, Lonely Planet

ZDIEĽAJTE NÁS