Uprostred rušného čínskeho mesta Shenzhen navrhol architekt Carlo Ratti stavbu vertikálnej hydroponickej mestskej farmy. Vysoká veža Jian Mu má svojim konceptom dokázať možnosť kontinuity mestskej architektúry a tradičného poľnohospodárstva.

 

veža jian mu shenzen čína hydroponia zelen vegetácia 1

 

Ako sa vyjadril Carlo Ratti, mestské poľnohospodárstvo sa zatiaľ v malom rozsahu úspešne realizuje v mnohých mestách na celom svete. Tento návrh však posúva myšlienku poľnohospodárstva a života v meste ešte na vyššiu úroveň. Zahŕňa totiž jednu z najnaliehavejších architektonických výziev súčasnosti, a to integráciu prírodného sveta do dizajnu budov.

 

veža jian mu shenzen čína hydroponia zelen vegetácia 3

 

Farma Jian Mu Tower bude produkovať ročne odhadom 270 tisíc kilogramov potravín, čo by zabezpečilo stravu pre 40 tisíc ľudí. Pestovanie plodín sa bude realizovať na ploche 10 tisíc metrov štvorcových. Zber, predaj a konzumácia dopestovaných plodín sa bude uskutočňovať v tej istej budove, aby sa eliminovalo plytvanie a znečistenie dodávateľského reťazca.

 

veža jian mu shenzen čína hydroponia zelen vegetácia 4

 

Názov veže Jian Mu je odvodený z mena mýtického čínskeho stromu, ktorý spája nebo a zem. Odráža tradičnú vieru, že nebo je okrúhle a zem štvorcová, takže samotná stavba je navrhnutá tak, aby sa kontinuálne menila zo základne obdĺžnika na valcovitú formu. Zeleň po celom povrchu budovy bude znižovať slnečné žiarenie vo vnútorných priestoroch a podporovať prirodzené vetranie. Terasové záhrady sú navrhnuté v dvojitej výške a plynule sa tak začleňujú do vnútorných priestorov budovy a spájajú exteriér s interiérom.

 

veža jian mu shenzen čína hydroponia zelen vegetácia 2

 

Súčasťou 51- poschodovej veže budú aj byty, kancelárie, supermarket a živé zelené priestory na rekreáciu a spoločenské stretnutia. Okrem pestovania zeleniny, ovocia a ďalších plodín budú na farme rôzne druhy ozdobných a stálozelených rastlín, ktoré budú podporovať biodiverzitu priestoru.

Pripravila: Petra Adamcová
Vizualizácie: Archdaily

ZDIEĽAJTE NÁS