toptrendy logosab logofacebook logo eshop logohladat logo

 

 

 

Záhradný nábytok z pohľadu ekológie a životného prostredia

Prírodný ratan je nevyčerpateľným zdrojom materiálu. V tropických pralesoch rastie rastlina, ktorá nemá vlastný kmeň, ale ako oporu využíva koruny okolitých stromov po ktorých sa ťahá z tieňa za slnkom. Existuje viac druhov tejto liany, ktorej latinský názov je Calamus rotang.

 

bamboo 1 ratan drstudio nabytok drevo

 

Pri niektorých druhoch dosahuje ich dĺžka až 300 metrov a ich priemer môže byt niekoľko centimetrov. Po odpílení sú výhonky schopné zregenerovať už v priebehu piatich rokov. Jedná sa teda o obnoviteľný zdroj suroviny, ktorá je mimoriadne vhodná na výrobu ratanového nábytku.

 

Drevo má unikátnu štruktúru, vďaka čomu sa dá jednoducho tvarovať a ohýbať. Povrch sa dobre leští a po vysušení je pevné a ľahké.

 

Ratanový nábytok a jeho výroba má svoju tradíciu hlavne tam, kde je zdroj materiálu. Najznámejší výrobcovia sú v Indonézii. Získal si tu rýchlo veľkú obľubu vďaka svojim unikátnym vlastnostiam - nízkej váhe, pevnosti, zaujímavým tvarom a prijateľnej cene. Ratanové kreslá a stoličky, stolíky, sety a množstvo praktických doplnkov si nachádzajú priaznivcov v celom svete aj v súčasnej dobe.

 

bamboo 2 ratan drstudio nabytok drevo

 

Veľmi zaujímavo pôsobia kombinácie ratanovych prútov, z ktorých sa vyrába konštrukcia nábytku a výpletu z ďalších prírodných materiálov. Najčastejšie to môže byť banánovník, vodný hyacint alebo abaca - manilské konope. Výsledný výrobok vás očarí svojimi tvarmi a stane sa predmetom obdivu všetkých návštevníkov.

 

Ratanový nábytok môžete mať prakticky v každej miestnosti. Najčastejšie je to obývacia izba alebo zimná záhrada, kde v kombinácii so zeleňou vynikne asi najlepšie. Nábytok z ratanu je vhodný aj do exteriéru alebo na balkón. Ideálne sú prekryté priestory, aby nebol vystavený priamemu pôsobeniu slnka a dažďa. Jedná sa predsa o prírodný materiál. Do vonkajšieho prostredia je vhodnejšie používať nábytok z nelúpaneho alebo umelého ratanu. V tomto prípade sú prúty zbavené len povrchovej vrstvy, teda kôry. Povrch tak zostane nenarušený a po ošetrení vhodnými farbami a lakmi má lepšiu schopnosť odolávať nástrahám počasia. Nelúpaný ratan rozoznáte tak, že na prútoch budete vidieť v pravidelných vzdialenostiach mierne zhrubnutia. Sú to pazuchy z ktorých vyrastali z jednotlivé listy.

 

Pri výrobe záhradného nábytku sa často využíva aj teakové drevo. Nič kvalitnejšie na tento účel neexistuje. Kvôli vysokému obsahu živíc a olejov odoláva teakové drevo nástrahám počasia bez vážnejších problémov. O jeho kvalite svedčí fakt, že ho nájdete na palubách a externých drevených prvkoch luxusných jácht, kde mu slnko, vietor a slaná voda dajú poriadne zabrať.

 

bamboo 3 ratan drstudio nabytok drevo

 

Na stránkach www.bamboo.sk a www.drstudio.cz nájdete teakové drevo na teakových doskách záhradných jedálenských stolov a na konštrukciách luxusných sedacích zostáv pre záhradné terasy a balkóny.

 

Dnes to však už nie je teakové drevo získavané drancovaním tropických pralesov. Na výrobu záhradného nábytku tejto spoločnosti sa používa buď teakové drevo získané recykláciou alebo vypestované na špeciálnych plantážach len na tento účel. Je to materiál označovaný certifikátom FSC.

 

Certifikát FSC zaručuje, že:

  • drevo, z ktorého sa výrobok vyrába, je zozbierané z trvalo udržateľného lesa
  • časti lesa sú chránené
  • miestne komunity majú právo používať les pre zdroje
  • les alebo plantáž sú riadené miestnymi pracovníkmi, ktorým sa poskytuje primeraná odborná príprava a vybavenie ako aj odmena za svoju prácu
  • drevo je vysledované od vyradenia stromu až do skladu

Viac informácií: www.bamboo.sk, www.drstudio.cz

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby