Už dávno neplatí, že kúrenie klimatizáciou je drahé a hlučné. V skutočnosti tento spôsob vykurovania šetrí náklady na energie, pretože zo zásuvky odoberá iba 20 % potrebnej energie a zvyšných 80 % čerpá zo vzduchu.

 

daikin 2

 

Klimatizácie neslúžia len na ochladzovanie vzduchu počas horúceho leta. Čoraz viac moderných domácností ich využíva aj na vykurovanie. Je za tým pragmatický prístup alebo len krátkodobý trend, ktorý v čase energetickej krízy padne?

Nižšie náklady na teplo

Tepelné čerpadlo typu vzduch – vzduch ohrieva domácnosť bez potreby inštalácie vykurovacieho systému. Na vykurovanie interiéru teda nepotrebujete žiadne ďalšie systémy vykurovania, ako je podlahové kúrenie či radiátor. Ako to funguje? Teplý vzduch sa šíri fúkaním priamo z vnútornej jednotky Daikin, takže tepelné čerpadlá vzduch – vzduch fungujú na princípe obrátenej klimatizácie. Vonkajšia jednotka teda získava teplo zvonku a vnútorná jednotka ho ohrieva a distribuuje do miestností. Tento spôsob vykurovania patrí medzi najúčinnejšie z pohľadu získaného tepla, ale aj najefektívnejšie z pohľadu nákladovosti. Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch získava zo zásuvky len 20 % potrebnej energie a zvyšných 80 % berie doslova zo vzduchu. Zatiaľ čo bežný elektrický ohrievač spotrebuje na výrobu 1 kW tepla až 1 kW elektrickej energie, pri vykurovaní klimatizáciou Daikin máte 4/5 tepla úplne zadarmo. Ďalšiu úsporu získate vďaka energetickej triede účinnosti A+++, do ktorej patria vykurovacie klimatizácie Daikin. Pri moderných stavbách môžete ušetriť ďalšie výdavky na energie po napojení domácnosti na solárne fotovoltaické panely.

 

daikin 4

 

Nielen do jednej izby, ale do celej domácnosti

Možno si poviete, že vykurovanie celého domu klimatizáciou bude aj tak nákladné, pretože jedna vonkajšia jednotka celú domácnosť neutiahne. Práve pre takéto prípady je tu riešenie Multi-Split od Daikinu, ktoré dokáže vyhriať viac izieb naraz. A to nielen v niekoľkoizbovom byte, ale aj vo väčšom rodinnom dome. So systémom Multi-Split môžete pripojiť k jednej vonkajšej jednotke až do 5 klimatizácií, a to bez znižovania komfortu či účinnosti jednotlivých zariadení. Menej vonkajších jednotiek znamená oveľa nižšiu spotrebu energie, no riešenie Multi-Split šetrí nielen peniaze, ale aj životné prostredie a priestor, ktorý by inak zaberali ďalšie vonkajšie jednotky. V prípade dvojgeneračného domu tak budete potrebovať na inštaláciu maximálne dve vonkajšie jednotky.

Vykurovanie s nižšou vstupnou investíciou

S vykurovaním klimatizáciou sa spája ešte jeden skrytý benefit. Zatiaľ čo pri budovaní podlahového kúrenia alebo iného priamotopu by ste museli počítať s vyššou počiatočnou investíciou, cena klimatizácie je oveľa nižšia. Klimatizáciu pritom budete využívať celoročne. So systémom Multi-Split prichádza ďalšie šetrenie, keďže pri ňom odpadá potreba kupovať viaceré vonkajšie jednotky. S tým prichádza nielen nižšia počiatočná investícia, ale aj nižšie náklady na neskoršiu údržbu.

 

daikin 6 daikin 9

 

Hlučnosť klímy je mýtus

Zariadenia Daikin s nízkou prevádzkovou hlučnosťou sú zárukou, že klimatizácia a vonkajšia jednotka nebudú rušiť vás ani susedov v okolí. To isté platí aj pri riešení Multi-Split s viacerými klímami, no s menším počtom káblov a potrubí. Kompaktná vonkajšia jednotka vám neuberie úžitkový priestor ani vtedy, keď sa ju rozhodnete umiestniť na vonkajšiu terasu, lodžiu alebo balkón. To isté platí aj o vnútorných jednotkách Daikin, ktoré vynikajú štýlovým a prémiovým dizajnom. Vďaka tomu sa klimatizácie Daikin dostupné v rôznych farbách hodia do interiéru v akomkoľvek štýle.

Domácnosť vyhriata za pár minút

Kúrenie klimatizáciou oceníte najmä po večernom návrate domov, keď má každý stupeň cenu zlata. Prakticky vzaté, teplo pocítite už pár sekúnd po spustení klimatizácie, a to dokonca aj vtedy, keď sú vonku teploty hlboko pod nulou. Vonkajšia jednotka Daikin dokáže spoľahlivo fungovať až do teploty –25 °C. Takýto komfort a rýchly nábeh tepla vám radiátor, podlahové kúrenie ani kozub na tuhé palivo neposkytnú. Ak sa vám nechce čakať na teplo ani tých pár minút, diaľkové ovládanie modernej klimatizácie Daikin funguje naozaj na diaľku. Svoj domov si vďaka mobilnej aplikácii dokážete vyhriať na požadovanú teplotu odkiaľkoľvek a v predstihu.

 

daikin 1

 

Ďalšie úspory s ekologickým chladivom

Typickému chladivu do klímy odbíjajú posledné hodiny. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu bude od roku 2025 zakázané používať chladivo R410A s vysokým ekvivalentom skleníkových plynov. Klimatizácie Daikin fungujú na modernom ekologickom chladive R-32 už teraz. S týmto typom chladiva navyše vyhrievate svoju domácnosť opäť o niečo šetrnejšie. R-32 má menší vplyv na životné prostredie až o 68 %, a keďže sa aj ľahšie recykluje, celkovo vytvára až o 77 % menej emisií CO2. Pre moderné ekologické domácnosti je teda vykurovanie klímou jasná voľba. Ak vás vykurovanie klimatizáciou zaujalo, spoznajte ďalšie benefity klimatizácií Daikin a vyberte si jednotku, ktorá sa perfektne hodí do vašej domácnosti.

Viac informácií: www.daikin.sk

ZDIEĽAJTE NÁS