toptrendy logosab logofacebook logo eshop logohladat logo

 

 

 

Dokážeme pri kúrení ušetriť?

 

Vykurovacia sezóna je už v plnom prúde. Ako najefektívnejšie kúrenie využívať a na čo si dať pozor, aby sme neboli prekvapení z vysokého účtu za energie si povieme v nasledujúcom článku.

kurenie 5

 

Starostlivosť o radiátory

Verili by ste, že i obyčajný prach usadený medzi jednotlivými rebrami radiátora dokáže spomaliť prúdenie tepla? Rovnako aj dlhé visiace závesy či záclony je počas vykurovacej sezóny vhodné vymeniť za krátke. Na radiátory by sa nemali umiestňovať uteráky, oblečenie, prípadne topánky.

Dôležité je tiež nezabraňovať prúdeniu tepla z radiátorov obkladaním nábytku. Vynikajúcu službu nám urobia termostatické ventily alebo hlavice, vďaka ktorým vieme nastaviť teplotu v miestnosti podľa potreby. Netreba zabúdať aj na pravidelné odvzdušňovanie radiátorov.

kurenie 3

 

Čerstvý vzduch

Či je leto alebo zima, vzduch v domácnosti je potrebné vymieňať a pravidelne vetrať. Neodporúča sa však mať dlhodobo otvorené okno na vetračku, ale krátkodobé vetranie s otvorením okien dokorán a prípadne aj vytvorením prievanu. Teplo z miestností môže unikať aj nedoliehaním starých okien, medzerami pod dverami a podobne. Ak sa nedajú okná a dvere utesniť, je rozumnejšie vymeniť ich za nové.

kúrenie

 

Ak odchádzate z domu alebo bytu na pár dní preč, kúrenie by sa nemalo vypínať úplne. Stačí znížiť teplotu a miestnosti temperovať. Vykúrenie chladných priestorov si vyžaduje oveľa viac energie. Všeobecne sa odporúča nižšia teplota počas spánku, tak ak vám to vyhovuje, znížte si teplotu aj v spálni. Odborníci z energetických odvetví i architekti a dizajnéri odporúčajú nastavenie konkrétnych teplôt v jednotlivých miestnostiach bytu či domu. Pocit tepla a chladu je ale veľmi individuálny, preto kúrte tak, aby ste sa cítili komfortne. Ak naviac dodržíte zásady efektívneho kúrenia, ušetríte prírodu i financie.

kurenie 4

 

Text: Petra Adamcová
Foto: Pixabay, Unsplash

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby