fungujuca alternativa byvaniaOd začiatku sedemdesiatych rokov vzniklo pod vedením Michaela Reynoldsa množstvo sebestačných domov - od jednoduchých prístreškov určených na prežitie kdekoľvek na svete až po domy pre bohatú klientelu.

Stavby Michaela Reynoldsa prezentujú skutočnosť, že človek môže byť sebestačný, ak na získavanie energie využíva prírodné zdroje. Jeho domy – zemelode (earthships) vznikajú z veľkej časti z prírodných a recyklovaných materiálov. Navyše, sú vykurované i chladené prirodzenou cestou, produkujú vlastnú elektrinu, hromadia dažďovú vodu a čistia vodu, ktorá patrí do odpadu. Svoje stavebné metódy adaptuje ne rôzne klimatické podmienky a vyučuje filozofiu harmonického spolužitia s prírodou. Je neúnavným bojovníkom za odstránenie politických, technologických a psychologických prekážok medzi ľuďmi a udržateľným bývaním. Je dokonca autorom zákona o miestach na testovanie udržateľnosti, ktorý bol prijatý v Novom Mexiku v roku 2007. Michael Reynolds organizuje aj staviteľské workshopy, počas ktorých vznikli zemelode napríklad v Japonsku, Bolívii, Belgicku, Anglii, Francúzsku, Španielsku, Holandsku, Guatemale, Nikaragui, na Jamajke či Bonaire, v Kanade a Číne. Medzi jeho projekty patria aj škola v Sierra Leone, zemechrám v Českej republike, domov pre obete požiarov v austrálskom buši a obytný dom v New York City. So svojím tímom poskytuje aj humanitárnu pomoc v krajinách postihnutých prírodnými katastrofami v Hondurase, Mexiku, Indii (po tsunami) a na Haiti (po zemetrasení).

Michael Reynolds vyštudoval architektúru na Univerzite v Cincinnati, v USA. Tento staviteľ experimentálnych domov, ktorý verí, že domy z odpadu môžu byť postavené oveľa lacnejšie než tradičné domy, žije v súčasnosti neďaleko mesta Taos v Novom Mexiku. Experimentuje tiež so solárnym ohrevom využívajúc plechovky natreté na čierno a vyradené pneumatiky. Reynolds je presvedčený, že na výstavbu je vhodné čokoľvek dostupné v našom okolí. Svoje lacné domy zo starých pneumatík, plechoviek a plastových fliaš, ktoré sa nazývajú zemelode, neustále inovuje. Sú energeticky sebestačné, majú vlastný zdroj vody, tepla i kanalizáciu.

TEXT: Ivona Partmanová
FOTO: Earthship Biotecture

Viac sa dočítate na stranách 118-121

Tento článok vyšiel v publikácii EKObývanie/bydlení 2013


{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/fungujuca_alternativa_byvania/galeria{/ppgallery}

ZDIEĽAJTE NÁS