Správne využitie orientácie domu k svetovým stranám je základom riadneho fungovania konceptu už na začiatku návrhu. Na severnej fasáde domu sa okrem vstupu nenachádza žiaden ďalší otvor, takže tepelné úniky sa podstatne znižujú. Na východnej a západnej strane domu sa nachádza len čiastočné zasklenie. Takéto plochy však v žiadnom prípade nie sú prehnane veľké. Dôvodom je to, aby sa v stenách uchovala získaná energia aj vtedy, kedy tieto časti fasády nie sú prirodzene osvetlené. Maximálne pasívne zisky preto zabezpečuje zasklenie južnej strany fasády, na ktorú dopadá najviac slnečného žiarenia a zároveň sa tak do vnútra dostáva dostatok svetla a tepla.

filip 3 es fasada

 

 

Konzola strechy chráni okná pred letným slnkom, ktoré na zem dopadá pod takmer pravým uhlom. Znamená to, že slnečné lúče v tomto ročnom období neprenikajú hlboko do interiéru domu, kde by v dôsledku prehrievania vzduchu mohla vznikať nepriaznivá a nevyhovujúca mikroklíma. Navyše, v letných mesiacoch nie je potrebná klimatizácia, čo tiež významne znižuje náklady na energie.  V zime, keď je slnko veľmi nízko nad obzorom, je interiér aj naďalej ohrievaný denným svetlom, keďže slnečné lúče prenikajú pod úroveň strešnej konštrukcie do celej hĺbky interiéru. Získané teplo sa potom akumuluje v podlahe a murovanom jadre domu. Vďaka tomu sa budova v noci ochladzuje omnoho pomalšie, k čomu prispieva aj strešná konštrukcia, zhotovená z drevených nosníkov. Drevo je nevodivé, nosníky preto vytvárajú len minimálne tepelné mosty. Strecha vo svojej najhrubšej časti dosahuj iba 550 mm, a práve tu sa nachádza tepelná izolácia.

 filip 3

Plynulý prechod strechy do severnej steny fasády je riešený oblúkom, vďaka čomu sa  hrúbka tepelnej izolácie mohla znížiť na 250 mm. Ostatné steny sú dokonca osadené kontaktnou tepelnou izoláciou v hrúbke 150 mm. Hoci je konštrukcia stavby primárne murovaná, v jej južnej časti sa nachádzajú oceľové stĺpy. Ich funkciou je prenášať tlak medzi železobetónovým prekladom a širokým zasklením. Prestupy tepla sú ešte viac minimalizované správnou konštrukciou zasklenia. Ide o kvalitné izolačné trojsklo, vsadené do skrytých rámov. Úspornosť domu znásobuje aj správny výber technológií. Na kúrenie a ohrev vody je v prípade domu Filip 3 použité tepelné čerpadlo a efektívnu distribúciu tepla zabezpečuje podlahové vykurovanie. 

 

 

 

 

 

viac informácií o projekte Filip 3 nájdete na stránke 

ZDIEĽAJTE NÁS