Parížska architektonická kancelária Vincent Callebaut Architectures zverejnila nové fotografie Tao Zhu Yin Yuan, výškovej budovy s certifikátom LEED Gold, ktorá sa má dokončiť v druhej polovici roku 2021. Nachádza sa vo finančnej štvrti hlavného mesta Taiwanu a bola vytvorená architektmi ako „ekosystém proti globálnemu otepľovaniu a budova absorbujúca uhlík“.

 

vertikalny lesny mrakodrap taipei taiwan uhlik 3

 

Súčasťou budovy bude približne 23 000 stromov, kríkov a rastlín pozdĺž prízemia, balkónov a terás. Architekti odhadujú, že 21-poschodová budova absorbuje okolo 130 ton uhlíka ročne.

Tao Zhu Yin Yuan má dvadsať poschodí s prízemím, a na každom z nich sa nachádzajú luxusné bytové apartmány. Krútiaci sa tvar budovy napodobňuje štruktúru dvojzávitnice DNA a umožňuje ohromujúci panoramatický výhľad na mesto z každého poschodia. Súčasťou každého apartmánu sú priestranné súkromné terasy s rozlohou 165 metrov štvorcových, ktoré vytvárajú dojem zeleného lesného prostredia a parku, aj napriek tomu, že mrakodrap je uprostred rušného mesta. Každé podlažie sa otáča o 4,5 stupňa v smere hodinových ručičiek, čo má za následok 90-stupňový rozdiel medzi prízemím a najvyššou úrovňou.

 

vertikalny lesny mrakodrap taipei taiwan uhlik 1  vertikalny lesny mrakodrap taipei taiwan uhlik 7  vertikalny lesny mrakodrap taipei taiwan uhlik 8 

 

Pretože seizmická aktivita a tropické tajfúny sú na Taiwane bežné, architekti podporili Tao Zhu Yin Yuan zaveseným konštrukčným systémom a systémom s priehradovými väzníkmi, aby sa zabezpečila vysoká odolnosť proti zemetraseniu a iným extrémnym poveternostným vplyvom. Aby budova spĺňala štandardy LEED Gold, je konštruovaná v dvojplášťovej fasáde s integrovanými ventilačnými komínmi, systémom recyklácie dažďovej vody a solárnymi panelmi na výrobu obnoviteľnej energie.

 

vertikalny lesny mrakodrap taipei taiwan uhlik 2

vertikalny lesny mrakodrap taipei taiwan uhlik 5

 

Architekti prezentujú svoju stavbu nasledovne: „Budova Vertikálneho lesného mrakodrapu by mala byť piesňou Zeme a koexistovať s prostredím. Je bezpochyby najhlbšou predvídavosťou budov a vzorom pre ďalšie vznikajúce stavby pre všetky ostatné mestá na celom svete." Tao Zhu Yin Yuan uvádza boj proti globálnemu otepľovaniu do praxe, ukazuje lásku k stromom, lesom i prírode a upevňuje vieru v ekológiu a trvalú udržateľnosť.

 

vertikalny lesny mrakodrap taipei taiwan uhlik 9

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Archdaily

ZDIEĽAJTE NÁS