toptrendy logosab logofacebook logo eshop logohladat logo

 

 

 

Dom podľa svojich predstáv – kde začať?


dom podla predstavZ rôzneho pohľadu sa na zvolený materiál pozerajú projektanti, stavební robotníci či investori. Na to, z čoho bude dom postavený, by však mal dbať najmä majiteľ. Popri rýchlosti výstavby, cene materiálu a v poslednej dobe veľmi zdôrazňovaných tepelnoizolačných vlastnostiach je pre neho dôležité aj príjemné prostredie a zdravá mikroklíma v interiéri.

Pre pohodlné a zdravé bývanie je dôležitý stavebný materiál

Rôzne pocity v nás vyvoláva pobyt v modernej budove s regulovanou teplotou, vlhkosťou a cirkuláciou vzduchu a v dedinskej stavbe z 19. storočia. Hoci mikroklímu v miestnosti nevieme definovať, ako napríklad teplo, chlad, vlhkosť a sucho, významne nás ovplyvňuje. V priestoroch s nevhodnou mikroklímou môžeme pociťovať únavu, stratu koncentrácie, nevoľnosť a pod. Mikroklímu v miestnosti vytvára a ovplyvňuje obvodový plášť budovy a materiály, z ktorých je vytvorený.

Prirodzená a zdravá mikroklíma

Štúdia prof. Ing. Miroslava Jokla, DrSc. zhodnotila vplyv rôznych materiálov na vnútorné prostredie a posudzuje mikroklímu na základe troch faktorov: tepelno-vlhkostných tokov (mikroklíma tepelno-vlhkostná), plynných zložiek alebo pachov (mikroklíma pachová) a elektrostatického poľa, ktoré umožňuje tvorbu aerointov v interiéri (mikroklíma elektroiontová). Vysoká koncentrácia pachov v ovzduší síce priamo neohrozuje zdravie človeka, ale negatívne pôsobí na jeho koncentráciu, spôsobuje stratu chuti a zvyšuje pocit nevoľnosti. Jedny z najnižších pachových emisií majú tehly (0,043 mg/m²h) – tradičný prírodný stavebný materiál, ktorý je zároveň jedným z najrozšírenejších. Prednosťou tehál je aj ich priepustnosť pre elektrické pole. Na rozdiel od železobetónových konštrukcií a oceľových skeletov, ktoré elektrické pole odtieňujú, sa v tehlových domoch môžu tvoriť aeroionty (záporne a kladne nabité častice elektrického poľa). Vzduch s vyváženým pomerom negatívnych a pozitívnych iontov má zásadný vplyv na celkovú náladu a pohodu človeka a aj na zdravý spánok. Vnímavejší ľudia označujú vzduch bez iontov ako ťažký.

Naopak, vzduch po búrke, ktorý má optimálny pomer pozitívnych a negatívnych iontov, popisujú ako ľahký a čistý.alebo pachov (mikroklíma pachová) a elektrostatického poľa, ktoré umožňuje tvorbu aerointov v interiéri (mikroklíma elektroiontová). Vysoká koncentrácia pachov v ovzduší síce priamo neohrozuje zdravie človeka, ale negatívne pôsobí na jeho koncentráciu, spôsobuje stratu chuti a zvyšuje pocit nevoľnosti. Jedny z najnižších pachových emisií majú tehly (0,043 mg/m²h) – tradičný prírodný stavebný materiál, ktorý je zároveň jedným z najrozšírenejších. Prednosťou tehál je aj ich priepustnosť pre elektrické pole. Na rozdiel od železobetónových konštrukcií a oceľových skeletov, ktoré elektrické pole odtieňujú, sa v tehlových domoch môžu tvoriť aeroionty (záporne a kladne nabité častice elektrického poľa). Vzduch s vyváženým pomerom negatívnych a pozitívnych iontov má zásadný vplyv na celkovú náladu a pohodu človeka a aj na zdravý spánok. Vnímavejší ľudia označujú vzduch bez iontov ako ťažký. Naopak, vzduch po búrke, ktorý má optimálny pomer pozitívnych a negatívnych iontov, popisujú ako ľahký a čistý.

Viac sa dočítate na strane 134 – 135

TEXT a FOTO HELUZ
Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2011

 

 

 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby