Pokiaľ sa poobzeráme na poli škandinávskeho dizajnu, ktorý sa teší veľkej obľube, môžu nás inšpirovať nielen príjemné organické tvary, ale aj dlhoročná tradícia šetrného prístupu k prírode. Značky s viac ako storočnou tradíciou, ako je Fritz Hansen alebo Muuto, z prírody často čerpajú inšpiráciu, pre udržanie unikátneho vzťahu sa snažia o zodpovednosť naprieč celým procesom.

 

design vile kreslo

Zdroj: DesignVille.sk


Jedným zo základných cieľov severských značiek je nadčasovosť. V Škandinávii nikoho neprekvapí, ak narazí na stoličku zdedenú od rodičov či starých rodičov. Pretože Škandinávci veria v dlhovekosť kúskov, s týmto zámerom ich už vyrábajú. Výsledok takéhoto snaženia je jednoduchý. Čím dlhšie kus dizajnového nábytku vydrží, tým dlhšie bude slúžiť a nebude potrebná nadprodukcia ani ďalších mnohokrát nie tak odolných kúskov na trhu.

Hocikto by mohol namietať, že dizajn môže časom stratiť na aktuálnosti. Nie však v prípade nadčasovosti. Dizajnové ikony, ako napríklad Eames Chair, kreslá Egg alebo stoličky Artek 60 dokazujú, že je o ne aj po dekádach stále záujem, ktorý navyše rastie.

 

design vile 5 Split Table Lifestyle Image 150

Zdroj: DesignVille.sk

 

Eticky vybrané zdroje aj dodávatelia

Čo bolo z historického hľadiska samozrejmé, dodržiavajú škandinávske značky dodnes. V dobách, kedy nebolo možné materiál tak ľahko prevážať, značky prirodzene využívali dielne blízko svojho sídla a rovnako tak sa neuchyľovali ku kúpe surovín z veľkých diaľok. Veľa z nich tieto princípy zachováva aj dnes. Aj keď je doprava oveľa jednoduchšia, nie je úplne ekologické, aby materiál cestoval, preto väčšina dreva pochádza z blízkych lesov, ťažba je navyše certifikovaná vyhýbajúca sa ohrozeným druhom. Navyše rovnakým etickým zásadám, ktoré ctí značka sama, podliehajú aj všetky manufaktúry a drobnejší dodávatelia, s ktorými spolupracujú.

 

design vile wooden chairs 1930 1

Zdroj: DesignVille.sk

 

Zodpovedný výrobný proces

Od certifikovaných výrobných procesov, po balenie a zaobchádzanie so zvyškami. Škandinávske značky produkujú svoje výrobky s myšlienkami na budúcnosť. Tkaniny, mramor alebo drevo, všetky materiály sú čo najvyššej kvality s ohľadom na životné prostredie.

Výrobné procesy navyše značky inovujú podľa najnovších poznatkov o udržateľnosti. Príkladom môže byť kolekcia stoličiek Fiber od značky Muuto. Škrupinové stoličky obsahujú 2,6 kilogramov plastu recyklovaného z výroby napríklad okuliarov. Týmto postupom nahradia 80 % materiálu nepolstrovanej stoličky za recyklovaný plast, ktorý tak bude slúžiť ďalej. Zvyšných 20 % tvoria eticky získané drevené vlákna.

 

design vile 5 Split Table Lifestyle Image 150

Zdroj: DesignVille.sk

 

Ako ďalšie spomeňme napríklad úložné koše Restore od Muuto. Dizajnér Mika Tolvanen chcel vytvoriť úžitkový kúsok s netypicky oblými tvarmi, pre ktoré zvolil plsť z recyklovaných vlákien PET fliaš. Výsledkom sú zodpovedne vyrobené úložné riešenia, ktoré svojimi odtieňmi podčiarknu vyznenie interiéru.

 

design vile 4 restore basket burnt orange sand blue grey dusty green grey melange linear wood bench 170x34 muuto org 150Zdroj: DesignVille.sk

 

Ďalšia šanca pre už vyrobené

Akonáhle sú kúsky už raz na svete, značky sa z ich existencie snažia vyťažiť maximum. Preto mnohokrát svoje výrobky vyhľadávajú aj medzi rôznymi menšími predajcami alebo na blších trhoch, potom ich zhromažďujú a znovu vypúšťajú do sveta. Nadšencom sa tak dostanú zaslúžilé kúsky zo vzácnejších starších sérií výroby. Môžete tak vlastniť kúsok s príbehom a pomôcť nábytku, aby slúžil čo najdlhšie.

 

design vile 2

Zdroj: DesignVille.sk

ZDIEĽAJTE NÁS