Veľa ľudí stále nepozná rozdiel medzi teplovodnými solárnymi panelmi a fotovoltickými panelmi. V rozhovore o ich rozdieloch nám to ozrejmí Ing. Milan Lukáč, odborník na solárne systémy zo spoločnosti SIMILU s.r.o.

 

 

 

solar ilustracia fotovoltaika

 

 

 

V čom je ich základný rozdiel?
Klasické teplovodné solárne panely sú vhodným riešením pre ľudí, ktorí míňajú množstvo teplej vody aj v letných mesiacoch, pretože vyrábajú len teplú vodu. Fotovoltické panely vyrábajú jednosmerný prúd, buď na ohrev teplej vody, alebo elektrickú energiu na iné využitie v domácnosti.

 

Aký typ solárnych panelov ľudia najčastejšie uprednostňujú?
Uprednostňujú výrobu teplej vody z fotovoltických panelov. Najmä kvôli jednoduchšej montáži – zo strechy sa potiahne dvojica solárnych káblov a na trase majú minimálne straty, pričom systém sa ani v lete neprehreje. Panely ohrejú teplú vodu rovnako v lete, ako aj v zime, pokiaľ je slnečno. Postačia slnečné lúče a nie je potrebné meniť nemrznúcu zmes každé štyri roky.

 

18

 

Čo ak je vyrobenej energie priveľa, alebo naopak veľmi málo?
Buď sa môže vytvoriť sieťová elektráreň, ktorá je zároveň aj najlacnejšou variantou. Spotrebiteľ si musí sám zabezpečiť množstvo minutej energie počas dňa, inak sa energia zo sieťovej elektrárne odovzdá do siete zadarmo. Môže sa použiť aj obmedzovač, kedy elektrina neprejde do siete, ale vyjde navnivoč. Ďalšou alternatívou hybridný systém, ktorý pozostáva z časti batérie, do ktorej sa ukladá nespotrebovaná energia. Tá umožňuje čerpať energiu aj počas zamračených dní.

 

Na akom princípe funguje ostrovný systém a kde sa používa najčastejšie?
Ďalším obľúbeným systémom je ostrovný systém. Používa sa v oblastiach, kde ľudia nemajú možnosť sa pripojiť na verejnú sieť. V takýchto prípadoch predstavuje cena batérie aj polovicu z celkovej obstarávacej ceny, tu veľmi záleží, aký typ batérie sa použije (olovený, Lion alebo LiFEPO). Riaďme sa heslom: „najlacnejšia energie je ušetrená energia“, čo, v tomto prípade platí dvojnásobne.

 

52

 

Existujú zásady, ktoré by sme mali dodržiavať, ak chceme využiť všetku elektrickú energiu v domácnosti?
Tam, kde sa využíva ostrovný systém nutnosťou sú LED žiarovky. Veľké spotrebiče by sa mali púšťať najmä počas dňa, nie počas noci. Zo skúseností môžeme povedať, že od polovice novembra až do polovice februára sú výkony systémov oslabené pre krátkosť dňa a málo slnečných dní s nízkym sklonom slnka. Na ostrovné prevádzky je potrebné mať v zásobe aj iný agregát.

 

Ako by ste zhodnotili situáciu na Slovensku s využívaním solárnych panelov?
Z tohto hľadiska sa začína táto oblasť zobúdzať. Aj keď pomalšie v porovnaní s Rakúskom alebo Nemeckom. Malé FVE sú veľkým prínosom pre vyrovnanosť siete.
V neposlednom rade sú tu pasívne novostavby alebo novostavby typu A0, v ktorých sa využívajú solárne panely na to, aby bol dom nízkoenergetický.

 

 

Viac informácií nájdete na: http://www.similu.sk/

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS