Pekné, zdravé a komfortné bývanie je základom spokojného fyzického i psychického nastavenia jeho obyvateľov. Nie je tajomstvo, že správna voľba dispozície domu, výber vhodných stavebných materiálov i interiérového vybavenia môže mať pozitívny alebo negatívny vplyv na ľudské zdravie.

 

zdrave byvanie 2

 

Na čo by dbať, aby sme pri stavbe, renovácii alebo zariaďovaní svojho bývania vytvorili skutočný harmonický a zdravý domov, ktorý bude navyše priateľský k človeku, životnému prostrediu a prírode?

Preferujte prírodné materiály

Prírodné materiály majú v našich domácnostiach nezastupiteľné miesto. Vyznačujú sa dlhou životnosťou, rokmi preverenou funkčnosťou, sú ľahko recyklovateľné a prinášajú bezprostredný kontakt človeka a prírody, ktorý je čoraz viac žiadaný. Pri výbere prírodných stavebných materiálov, nábytku, ale aj ostatných doplnkov je dôležité poznať ich presné zloženie a povrchovú úpravu. Tá by mala byť bez toxických chemikálií, ktoré preukázateľne prispievajú k syndrómu „chorých budov“. Môžu viesť k bolestiam hlavy, nevoľnostiam, podráždeniu očí, hrdla i dýchacích ciest.

 

zdrave byvanie 1 mala

 

Prostredie, v ktorom si mentálne oddýchnete

Každodennému stresu či už v práci, alebo bežnom fungovaní sa vyhnúť nedokážeme. Práve preto by mal byť domov priestorom, kde sa budeme cítiť uvoľnene a harmonicky. Ovplyvniť našu psychickú i fyzickú spokojnosť môže voľba farieb, ktorá má aj svoj odborný názov „chromoterapia“. Jej hlavnou myšlienkou je holistický prístup k jednotlivým miestnostiam a ich využívaniu, výber tomu zodpovedajúcej farby a farebných kombinácii, ktoré vytvoria požadovanú atmosféru prostredia. Okrem farieb sa základným princípom súladu vnútorného prostredia, prírodného sveta a ľudskej spokojnosti venuje učenie Feng Shui. Vo všeobecnosti hlása, ako môžu liečivé a zdravé energie vstúpiť do ľudského obydlia a pomôcť k celkovému nastoleniu harmónie a zdravého prostredia.

 

zdrave byvanie 4

 

Zdravie na prvom mieste

Čistenie a dezinfekcia domov a bytov je už pre každého z nás samozrejmosťou. Pomôcť si však vieme aj výberom povrchov, ktoré sú nehostinné pre baktérie, vírusy, plesne a alergény. Je dokázané, že pórovité povrchy sa čistia náročnejšie a nie vždy so 100% úspechom. Napríklad keramika a porcelán majú povrch tvrdý a nepriepustný, je možné ho dezinfikovať pomocou čistiacich prostriedkov tak, že sa nepoškodí jeho povrchová úprava. Pre ľudí s dýchacími problémami a zníženou imunitou sa odporúčajú čističky vzduchu, ionizátory a v prípade potreby aj zvlhčovače, prípadne odvlhčovače vzduchu. 

Potreba súkromia

Aj v domoch a bytoch, kde žije viacero rodinných príslušníkov, ale aj v menších bytoch je dôležité plánovanie priestorov, kde môžeme v prípade potreby byť nikým a ničím nerušení. Spoločné priestory na stolovanie, stretávanie sa, diskusiu i oddych sú hlavnou a ústrednou časťou domu, avšak koncipované by mali byť v súlade s individuálnou potrebou obyvateľov na ich vlastný osobný priestor.

 

zdrave byvanie 4

 

Integrujte bezdotykovú technológiu

Bezdotyková technológia v domácnostiach môže výrazne znížiť šírenie choroboplodných zárodkov. Či už ide o osvetlenie, vodovodné batérie, spotrebiče alebo napríklad vstupné dvere a brány, to je len niekoľko z mnohých najnovších technológií, ktoré sa stávajú veľmi žiadaným a obľúbeným vybavením domácností. Výhodou je aj fakt, že inteligentné domáce zariadenia a technológie ovládané senzormi sú už cenovo dostupnejšie a vyrábané vo viacerých modifikáciách, náročnostiach a nastaveniach.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS