toptrendy logosab logofacebook logo eshop logohladat logo

 

 

 

Opadané lístie zo záhrady už nemusíte vyhadzovať

 

Jeseň - ročné obdobie, ktoré hýri farbami a vôňami zeme a opadaného lístia. Nostalgická atmosféra, kedy sa príroda pripravuje na zimný spánok má aj svoje čaro. Práve farebné listy v korunách stromov sú estetickým zážitkom pre každého, lákajú nás na prechádzky lesom i parkom. A keď lístie opadne, môžeme ho rôznorodo využiť.

 

listy trávnik

 

Prioritným a v dnešnom období preferovaným spôsobom využitia spadnutých listov najmä z ovocných stromov a kríkov je ich zhrabanie a nakopenie práve pod strom, ktorý listy zhodil. Pôsobí tak pozitívne pre strom, ktorý ma hnojivo z vlastných zdrojov a tiež pôda, ktorá sa takto zásobí živinami bez chemického zásahu.

 

listy kopa

 

Ďalšou možnosťou je lístie zapracovať do vyčistených zeleninových a kvetinových záhonov v záhradke, a prikryť jemnou vrstvou hliny, aby ho nerozfúkalo. Listy pri svojom rozkladaní sa vytvárajú výborný humusový základ pre ďalšiu sezónu a vrchné ešte nerozložené listy zároveň ochraňujú vytvorený humus a pôdu pred vymrznutím. Na jar je potrebné zvyšné listy zo záhonov odstrániť.

 

list pôda

 

Kde opadané lístie nie je vhodné nechávať sú trávniky a stále zelené rastliny, ktoré tak nemajú prístup k svetlu a vzduchu a mohli by začať zahnívať. Rovnako je nevhodné nechať listy na chodníkoch, dlažbe a dlaždiciach, kde vytvárajú riziko pošmyknutia.

 

listy chodnik 1

 

Listy sú aj výbornou prírodnou surovinou na kompostovanie. Lepšie sa rozkladajú v kombinácii s trávou alebo rozdrvené.

 

listy kompost

 

Keď sme záhradke, záhonom a ovocným stromom pomohli, a stále nám zopár krásnych a farebných listov zostalo, tak skúste využiť tieto dary prírody na dekorovanie. Je neuveriteľné, koľko zaujímavých vecí sa z listov dá vytvoriť. Jednoduché vyzdobenie sklenených pohárov či sviečok listami, vyzdobenie interiéru peknými kúskami zavesenými na štipcoch alebo zarámovanie obrázkov zvládne každý. Tipy na menej všedné dekorácie, ktorých tvorbou sa zabavia nielen dospelí ale aj deti Vám prinesieme v ďalšom článku.

 

Text: Petra Adamcová

Foto: Pixabay

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby