Absolútna väčšina má výrazne vyššie (popravde dosť často až prehnané) nároky na komfort. Takže, keď táto väčšina začne šetriť a brať ohľad na životné prostredie, vtedy sa to aj prejaví.

 

 

Jednou z ciest je aktívne využívanie slnečnej energie. Tej dopadá na zemský povrch asi 14 000-krát viac (údaj sa v rôznych prameňoch mierne líši), ako dnes ľudstvo spotrebuje. Okrem dnes moderného či až módneho využívania slnečnej energie na výrobu elektrickej energie má stále svoje miesto a opodstatnenie premena slnečných lúčov na teplo pomocou termických slnečných kolektorov. Samozrejme, je možné elektriku ďalej premieňať na teplo, ale takéto využitie má svoje ekonomické, technologické i filozofické limity. Venujme sa teda termickým slnečným kolektorom, ktorým Slnko ešte zďaleka nezapadlo.

 

 

 

slnečne kolektory thermosolar šetrenie energiami zapad slnka ekobyvanie

 

 

 

 

 

Pre poriadok treba spomenúť, že slnečné kolektory v našom dnešnom ponímaní, nie sú vôbec výtvorom 20. storočia, ako sa neraz nesprávne uvádza. Už v 70. rokoch 19. (!) storočia boli v Chile vybudované solárne systémy s tisíckami metrov štvorcových. A aj dnes najväčšie solárne zariadenia na výrobu tepla sú v tejto krajine- 15-20-30 tisíc metrov štvorcových kolektorovej plochy tam nie je ničím výnimočným. A v Chile pracujú aj kolektory z dielne spoločnosti THERMO/SOLAR, ktoré tam v roku 2010 bez problémov prežili silné zemetrasenie, keď sa iné, najmä rúrové, premenili na kopy šrotu.

 

 

V podmienkach Slovenska je dnes situácia výrazne odlišná od stavu pred cca 20 rokmi. Dovtedy si slnečné kolektory inštalovali hlavne nadšenci, výrobca bol iba jeden (THERMO/SOLAR) a bolo zopár dodávateľov zahraničných výrobkov. Po roku 2000 sa začala situácia meniť, začal intenzívne rásť záujem o túto oblasť a spolu s tým stúpala aj ponuka. Aj solárna oblasť sa stala „biznisom“ so všetkými plusmi aj mínusmi pre zákazníka. Laik často nemá šancu zorientovať sa v rôznych ponukách a technických riešeniach. A keď nevie, kam z konopí, tak si často vyberie to najlacnejšie. Samozrejme, podľa všeobecne platných Murphyho zákonov, to najlacnejšie riešenie zvyčajne stojí najviac peňazí... Alebo super riešenie, keď sú kolektory také kvalitné, že hrejú aj pri mesačnom svite. Neveríte? Na internete nájdete aj takéto ponuky.

 

 

 

Podiel Slnka na tento účel môže byť do 50%. Dá sa dosiahnuť aj vyššie percento, ale už klesá efektivita investície. Alebo sa dá tento podiel zvýšiť tým, že sa znížia straty tepla v rozvodoch teplej vody. Tie sú obvykle veľmi vysoké. V dobre riešených bytovkách sa stratí v rozvodoch „iba“ polovica, ale najčastejšie sú to dve tretiny a v extrémnych prípadoch aj viac ako tri štvrtiny. Bytové domy majú v porovnaní s rodinnými domami v prípade využívania slnečnej energie jednu veľkú výhodu. Inštalácia solárneho systému je v prepočte na jeden byt výrazne lacnejšia. Zatiaľ čo v rodinnom dome s 2÷3 obyvateľmi treba rátať s investíciou na úrovni okolo 3 000 - 3 500 €, tak v bytovom dome so 100 bytmi vyjde inštalácia solárneho systému okolo 60 000 €. To znamená cca 600 € na štatisticky priemerný byt s 2,5 obyvateľmi. Rozdiel je to výrazný!

 

 

 

slnečne kolektory počas dňa jasny letny den byvanie v bytovke thermosolar ekobyvanie

 

 

 

Aktuálne sa končiaca etapa národného programu Zelená domácnostiam nie je svojimi podmienkami priaznivo naklonená bytovým domom. Tí, ktorí si to však dobre spočítali, vidia, že aj bez štátnej podpory sa im to vyplatí. A tí, čo to odkladajú trebárs tri roky, už mohli mať polovicu investície zaplatenú. Záujemcovia sa môžu v prípade záujmu obrátiť na pracovníkov jediného slovenského výrobcu slnečných kolektorov THERMO/SOLAR a dostanú vyčerpávajúce a fundované odpovede na svoje otázky. Za 40 rokov pôsobenia v solárnej branži sme získali dostatok skúseností s návrhom a inštaláciou slnečných kolektorov na rôznych objektoch – od malých rodinných domčekov cez nemocnice, domovy sociálnych služieb, hotely, kúpaliská, bytové domy až po pamiatkovo chránené objekty. Ďalšou zaujímavou možnosťou, kde získať množstvo zaujímavých informácií bude Medzinárodná konferencia "enef", ktorá vstupuje do 13. ročníka. Konferencia venovaná energetickej efektívnosti si počas svojej vyše dvadsaťročnej histórie získala obľubu v odbornej aj laickej verejnosti a má svoje pevné miesto na slovenskom trhu konferencií venovaných energetickej problematike. Bude sa konať 6. a 7. novembra 2018 v Bojniciach a jej hlavnou témou je „S energiou rozumne a efektívne.

 

 

 

Dvojročná periodicita konferencie umožňuje prinášať jej účastníkom vždy najnovšie trendy, informácie a poznatky z oblasti energetickej efektívnosti, energetických služieb, inteligentných riadiacich systémov a riešení a tiež využitia obnoviteľných zdrojov energie.

 

 

 

 

slnečne kolektory strešna krytina vyhlad na prirodu byvanie na dedine strešne okno ekobyvanie

 

 

 

Aj v tomto ročníku pripravili organizátori zaujímavý a atraktívny program. Cieľom podujatia je poskytnúť účastníkom konferencie informácie, ktoré v súčasnosti rezonujú v spoločnosti a ktoré zabezpečia efektívny, trvalo udržateľný, spoľahlivý a bezpečný rozvoj energetickej infraštruktúry.

 

Konferencia je určená pre široké spektrum účastníkov:

 

- výrobcov, dodávateľov a odberateľov energie a energetických komodít

- energetických manažérov a podnikateľov v oblasti energie

- spoločnosti, ktoré sa zaoberajú energetickými službami

- zástupcov štátnej správy a samosprávy

 

 

Viac informácií na www.enef.sk

ZDIEĽAJTE NÁS