usporaNeustále vylepšujú technológie a investujú do výskumu tak, aby šetrné spotrebiče potešili nielen vašu peňaženku, ale i životné prostredie.

Energetická trieda a jej vyjadrenie písmenami abecedy pomáhajú zorientovať sa pri výbere spotrebičov. Treba však prihliadať aj na nové technológie a funkcie, ktorými daný výrobok disponuje, pretože aj tie nám pomáhajú šetriť.

Šetrenie v kuchyni

Najpoužívanejšími spotrebičmi v domácnosti sú tie kuchynské. Okrem chladničky a varnej dosky sa pomerne často využíva aj umývačka riadu. Ovládať cudzie pojmy ako pyrolitické čistenie alebo indukcia nie je v tomto prípade na škodu. Indukcia lebo indukčná technológia je najrýchlejším a najefektívnejším spôsobom ohrevu, ktorý šetrí nielen čas, ale aj energiu. Indukčná varná doska pracuje len vtedy, ak na ňu umiestnite varnú nádobu s feromagnetickým dnom. Ak nádobu z dosky odstránite, prestane pracovať a vy sa jej povrchu môžete dotknúť bez toho, aby ste sa popálili. Niektoré modely indukčných dosiek disponujú aj funkciou Booster – práve používaná varná zóna vie prevziať výkon od susednej varnej zóny, ktorá sa nepoužíva, čím sa varenie urýchli. Pyrolýza druhej generácie zasa zabezpečí, že rúra na pečenie sa po stlačení jediného tlačidla sama vyčistí. Nečistoty sa spália a zostane po nich len jemný popolček, ktorý stačí utrieť vlhkou handričkou. Šetrí sa tým životné prostredie, pretože odpadajú náklady na chemické čistiace prostriedky. Aj keď si stále veľa ľudí myslí, že umývačka riadu v kuchyni je zbytočná vec, podľa prieskumov je spotreba teplej vody na ručné umytie 13 obedových súprav 50 litrov, zatiaľ čo pri použití umývačky je toto číslo niekoľkonásobne nižšie.

Efektívne pranie

K úsporám v domácnosti prispieva aj variabilná kapacita práčky. V závislosti od množstva bielizne v bubne si moderná práčka sama prispôsobí potrebné množstvo vody a úmerne s jej znížením sa zníži aj spotreba elektrickej energie potrebnej na jej ohriatie. Najnovšie modely práčok zistia už počas napúšťania absorbciu vody – nasiakavosť bielizne. Táto vlastnosť má význam aj pri práčkach s väčšou kapacitou náplne, dosahuje sa tým vyššia efektivita prania. Ďalšou možnosťou úspory sú programy prania v neohriatej vode.

Nová legislatíva

V decembri 2011 vstúpila do platnosti novelizovaná legislatíva, v rámci ktorej sa zjednotili energetické štítky spotrebičov v EÚ. Nové štítky sú prehľadnejšie, s piktogramami, uvádza sa na nich dokonca celková spotreba elektrickej energie za rok, vďaka čomu si spotrebitelia môžu vyrátať priame náklady na prevádzku a jednoduchšie porovnať jednotlivé elektrospotrebiče. K triedam účinnosti A až C pribudli najúspornejšie triedy A+, A++ a A+++. V prípade práčok ponúka trieda A+++ až 30-percentnú úsporu v porovnaní s triedou A, pri umývačkách riadu je to úspora 32 %. Chladničky a mrazničky sa v energetických triedach A+ a A++ vyrábajú už niekoľko rokov. Novo pridaná kategória A+++ predstavuje úsporu až 60 % v porovnaní s chladničkou v triede A.


TEXT: Sláva Štefancová v spolupráci s Petrou Kuczmanovou
FOTO Bosch, Fagor

Viac sa dočítate na str. 66-69

Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2012

 

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/ako_dosiahnut_usporu_v_domacnosti/galeria{/ppgallery}

ZDIEĽAJTE NÁS