Často nám doma pretečú litre vody celkom zbytočne, platíme príliš vysoké čiastky za energie a plytváme aj svojím drahocenným časom. Chceli by ste to zmeniť?

bosch 1

Ako ušetriť za vodu


Voda je azda najvzácnejším prírodným zdrojom na svete. Využite v domácnosti každú kvapku na maximum. Pokiaľ ešte stále umývate riad ručne, premýšľajte nad kúpou umývačky. Na ručné umytie riadu z jednej naplnenej umývačky by ste spotrebovali okolo 40 litrov vody. Na jednom umývacom cykle v umývačke riadu tak môžete ušetriť až 33 litrov* vody v porovnaní s bežným umytím pod tečúcou vodou. Za týždeň tak ušetríte dostatok vody na jeden extra kúpeľ vo vani!

bosch 4

Aj pri praní bielizne často zbytočne plytváme vodou. Väčšinou za to môže používanie nadmerných dávok pracieho prostriedku, preto musí práčka viac žmýkať. Dávajte pozor aj na správne dávkovanie, ušetríte tak nielen prací prostriedok, ale aj vodu. Moderné práčky značky Bosch sú vybavené inteligentným automatickým dávkovacím systémom i-DOS™, ktorý za vás nastaví presné množstvo tekutého pracieho prostriedku. Môžete tak ročne spotrebovať až o niekoľko tisíc litrov vody menej.**

bosch 3Ako ušetriť za energie


Elektrina je drahšia ako voda. Preto sa oplatí sledovať energetické štítky na spotrebičoch a vyberať najúspornejšie modely. Nezabúdajte však na pravidelnú údržbu. Bez nej sa môže skutočná spotreba rýchlo zvýšiť. Napríklad pri chladničkách nepodceňujte pravidelné odmrazovanie. Že vás to nebaví? Potom oceníte modely s technológiou NoFrost, vďaka ktorej môžete na namáhavé odmrazovanie zabudnúť. Podobne sú na tom sušičky bielizne. Pokiaľ sa ich kondenzátor pravidelne nečistí, zanáša sa, znižuje sa účinnosť sušenia a spotreba rýchlo stúpa. Ale aj tu existuje jednoduché riešenie. Modely s unikátnou samočistiacou technológiou, pri ktorej sa kondenzátor i filter niekoľkokrát automaticky prepláchnu počas sušenia.

bosch 2Ďalšie tipy, ako v domácnosti skoncovať s plytvaním nájdete na www.smebosch.sk


* Na základe spotreby 6,7 litra vody na cyklus umytia. Hodnoty sa môžu líšiť v závislosti od modelu a značky.
** Priemerná spotreba pri 220 cykloch prania za rok. Zdroj: wfk, Institute for Applied Research, Study Report 5132/10.

ZDIEĽAJTE NÁS